10 grudnia 2021
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Zapraszamy na konferencję
“Dziewczyńskie Centra Mocy – od dziewczynki do obywatelki”
W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i na zakończenie 30. światowej Kampanii 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć – podkreślając tym samym, że działania zorientowane na upełnomocnienie dziewczyn* i młodych kobiet* to działania na rzecz praw człowieka – fundacja Autonomia zaprasza na konferencję “Dziewczyńskie Centra Mocy – od dziewczynki do obywatelki”.
Konferencja została objęta patronatem przez Radę ds. Równego Traktowania w Krakowie
Konferencja odbędzie się w godzinach 9:30 – 15:30, w Urzędzie Miasta Krakowa.
Zapewniamy tłumaczenie na/z Polskiego Języka Migowego. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
KONTEKST
Świat nie jest w dobrym miejscu. Potrzebujemy globalnej głębokiej zmiany. Potrzebujemy zmiany tego, jak funkcjonują nasze społeczności, jak wygląda nasza polityka, edukacja, opieka zdrowotna, gospodarka, wymiar sprawiedliwości, kultura, polityka klimatyczna, bezpieczeństwa, młodzieżowa, migracyjna, międzynarodowa i in.
Chcemy by w tej zmianie ważną rolę odegrały Dziewczyny* i młode Kobiety*. Potrzebujemy świadomych, sprzyjających ideom równości, wolności, różnorodności i praw człowieka, odważnych, silnych i solidarnych Dziewczyn* i Młodych Kobiet*.
Ale to nie stanie się samo, nie możemy też zrzucać na Dziewczyny odpowiedzialności za tą zmianę. Zwłaszcza gdy jednocześnie dziewczyny w różny sposób doświadczają dyskryminacji i przemocy ze względu nie tylko na płeć, ale także wiek i inne przesłanki. Dziewczyny od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i liczy się głównie ich wygląd. Stereotypy płciowe, krzywdzący i ograniczający przekaz płynący z mediów, w szkole, w rodzinie, a także ze strony rówieśników/c powodują ugruntowanie się negatywnych przekonań dziewczyn i kobiet na temat własnej płci, własnych predyspozycji i możliwości. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Ich sprawczość jest często ograniczana do sfery domowej i “dbania o siebie”. Nie są uczone, w jaki sposób można przeciwstawiać się przemocy i wymuszeniom, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. A przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają/my z przysługujących im/nam praw i możliwości. To krzywdzące, szkodliwe i niesprawiedliwe. Nie godzimy się na to.
Podejmowanie różnych form upełnomocnienia dla dziewczynek, nastolaetk i młodych kobiet* na całym świecie uważamy za kluczowe. Sytuacja przyszłych kobiet ma swoje źródła w sytuacji dzisiejszych dziewczynek, sytuacja dziewczynek zależy od sytuacji kobiet. Moc kobiet zaczyna się od dziewczynek.
Autonomia działa, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem z innymi wpływać na kształt świata.
Nasze motto to : siła – odwaga – solidarność. Działamy, by zbudować mocne i odporne społeczeństwo, zdolne przeciwstawiać się dyskryminacji i przemocy. Nasze kluczowe strategie to empowerment/upełnomocnienie i pierwotna prewencja przemocy.
W 2018 roku, m.in. dzięki wsparciu programu Wzmocnione, stworzyłyśmy pierwsze i jak dotąd jedyne w Polsce dziewczyńskie Centrum Mocy. Od połowy 2019 roku Autonomia, w międzynarodowym partnerstwie ze Stowarzyszeniem Garance ASBL z Brukseli i Autonomes Frauenzentrum e.V. z Poczdamu, realizuje projekt pt. „Empowerment education of girls and young women, through educating youth educators and creating girls center” dofinansowany z programu Erasmus Plus.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KONFERENCJI
Osoby uczestniczące
Zapraszamy szczególnie decydentki i decydentów, polityczki i polityków ekspertki i ekspertów, w tym aktywistki i aktywistów oraz inne osoby zajmujące się polityką społeczną, bezpieczeństwem, młodzieżą, edukacją, prawami człowieka, równością itd.
W konferencji głos zabiorą m.in. Nina Gabryś – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityk Równościowych i Daria Gosek – Popiołek – posłanka na Sejm IX kadencji. A także dziewczyny, nastolatki i młode kobiety, osoby reprezentujące organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje edukacyjne i ciała decyzyjne.
Ogólny program konferencji
Konferencja została podzielona na trzy części:
Konferencję zakończymy sieciowaniem i uzgadnaniem form dalszej komunikacji i współpracy osób, organizacji i instytucji zainteresowanych wdrażaniem działań empowermentowych.
Udział w konferencji będzie okazją do uzyskania nieodpłatnie kompletu publikacji dot. empowermentu dziewczyn* i młodych kobiet* wydanych w ramach projektu:
Jak wziąć udział w konferencji?
Udział w konferencji jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji na żywo, prosimy o wypełnienie formularza i oczekiwanie na informację zwrotną – czy mamy jeszcze wolne miejsca.
Link do formularza:
Dokładamy starań by możliwe było oglądanie konferencji na FB. Więcej informacji wkrótce.
Dokładamy także wszelkich starań, aby konferencja odbyła się na żywo, jednak ostateczna decyzja dotycząca formuły konferencji będzie zależała od przepisów sanitarno – epidemiologicznych dot. zapobiegania COVID-19.
Konferencja odbywa się jako wydarzenie upowszechniające w ramach międzynarodowego projektu “Empowerment education of girls and young women, through educating youth educators and creating girls center”, dofinansowanego ze środków Programu Erasmus Plus. W międzynarodowym konsorcjum, którego liderką jest fundacja Autonomia są także organizacje partnerskie z Niemiec i Belgii: Madchentreff Zimtzicken przy Autonomes FrauenZentrum e.V. z Poczdamu i Garance ASBL z Brukseli.
Kontakt w sprawie konferencji: Agata Teutsch, a.teutsch@autonomia.org.pl, 502 24 67 68
Dofinansowanie: Program Erasmus Plus
Organizatorka główna i organizacje partnerskie: fundacja Autonomia, Garance ASBL i Autonomus FrauenZentrum e.V. Potsdam/ Madchentreff Zimtzicken
WenDo — це комплексний підхід, на меті якого є надання жінкам* і дівчатам* впевненості у собі, протистояти та стримувати приховані … Czytaj dalej „Warsztat WenDo Bielsko Biała”
Запрошуємо тебе на серію вебінарів з трудового права в Польщі, спеціально для українських жінок. Ці зустрічі допоможуть краще зрозуміти твої … Czytaj dalej „Цикл online-зустрічей на тему трудового права в Польщі”
We wrześniu 2024 roku zapraszamy kobiety* do udziału w warsztatach WenDo, które odbędą się w różnych miastach. WenDo to unikalna … Czytaj dalej „Zapraszamy na warsztaty WenDo we wrześniu/Запрошуємо на WenDo у вересні!”
You can now apply for History Unit’s upcoming workshop in Germany n-ost, Fundacja Autonomia, and Human Constanta launch an open … Czytaj dalej „Open Call: Workshop in Germany about Journalistic Approaches to Queer History”