EN | audio
Dziewczyńskie Centrum Mocy
Dziewczyńskie Centrum Mocy

Dziewczyńskie Centrum Mocy Autonomii to miejsce, w którym każda dziewczynka może bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, pozbywać się poczucia wstydu i bezradności, doceniać swoje ciało, uczyć się jak podejmować decyzje i wyzwania, w jaki sposób przełamywać ograniczenia, jak się organizować i współpracować, a czasem nawet jak bezpiecznie popełniać błędy. Razem z innymi. W realu.

Dziewczyńskie Centrum Mocy mieści się w siedzibie Autonomii na Os. Centrum C9 w Krakowie.

Nasze miejsce jest dostępne: architektonicznie i oparte jest na zasadach ekonomii dzielenia się. Za udział dziewczynek w zajęciach nie są pobierane opłaty. Jednocześnie to miejsce istnieje dzięki społeczności, która je współtworzy: dba o przestrzeń (remontując ją, wyposażając, sprzątając w niej), wspierając je swoimi kompetencjami i prowadząc zajęcia, przekazując darowizny.

Mamy salę spotkaniową, sale na zajęcia, uruchamiamy warsztat rowerowo-majsterkowy, marzy nam się strefa relaksu, pracownia komputerowa i ogród (balkon).

DZIEWCZYŃSKIE CENTRA MOCY

  • DZIEWCZYŃSKIE – dziewczyny mają wpływ na to, jak wygląda i co się w nim dzieje.
  • WZMACNIAJĄCE/EMPOWERMENTOWE – tu każda może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę, doświadczać skuteczności i wpływu, a także budować porozumienie i solidarność z innymi.
  • ROZWIJAJĄCE – to miejsce rozbudzania ciekawości i rozwijania pasji. Odbywają się tu m.in. warsztaty WenDo, cyrkowe, wspinaczkowe, kodowania, napraw rowerowych, stolarskie, DIY, ogrodnicze. Będzie wspólne oglądanie filmów, czytanie książek i spotkania z dziewczynkami i kobietami z całego
    świata. Będą wspólnie podejmowane akcje w przestrzeniach publicznych i w internecie. Będzie przestrzeń do ekspresji i ruch w otwartych przestrzeniach. Planujemy spotkania Dziewczyńskiej Społeczności. Będziemy spotykać się też na biwakach, ogniskach, letnich i zimowych obozach empowermentowych.
  • BEZPIECZNE – to przestrzeń, w której każda osoba jest szanowana i sprawiedliwie traktowana. W Dziewczyńskim Centrum Mocy będziemy budować zdolność dziewczyn i ich otoczenia do rozpoznawania i reagowania na przemoc ze względu na płeć i inne przesłanki.
  • DOSTĘPNE – miejsce, z którego może korzystać każda bez względu na status majątkowy, stopień sprawności. Planujemy naukę Polskiego Języka Migowego dla wszystkich.
  • WSPÓLNE – to centrum społeczności(owe), oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy,  wspierające samoorganizację i ekonomię dzielenia się.

Po okresie pilotażowym i opracowaniu modelu funkcjonowania będziemy wspierać uruchamianie Dziewczyńskich Centrów Mocy w innych miejscach w Polsce.

Zapraszamy do współpracy: dziewczynskie@autonomia.org.pl

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Click to listen highlighted text!