EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Watchdocs. Prawa człowieka w filmie
Watchdocs. Prawa człowieka w filmie

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Na festiwalu prezentowane są filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

 

Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

Strona internetowa festiwalu: www.watchdocskrakow.pl 

Nazwa festiwalu nawiązuje do jednej z najważniejszych funkcji organizacji społeczeństwa obywatelskiego – monitorowania stanu przestrzegania prawa przez państwo. Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog” czyli pies stróżujący. Gra słów „watchdog” i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła organizatorów do uzupełnienia nazwy festiwalu. I tak od 2006 roku festiwal Prawa Człowieka w Filmie odbywa się pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

W trakcie głównej edycji festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów. W Warszawie, a potem na festiwalu objazdowym – w czterdziestu polskich miejscowościach oraz w ramach festiwalu on-line, rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów. WATCH DOCS jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

WATCH DOCS to nie tylko filmy, ale też spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertek/ów, obrończyń/ców praw człowieka, publicystek/ów i polityków/czek. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział brały udział takie osoby, jak Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

WATCH DOCS to ruch społeczny. Co roku w organizację festiwalu w Warszawie i 40 miastach w Polsce zaangażowanych są setki wolontariuszek i wolontariuszy.

WATCH DOCS to platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego i  projektu FUTURE DOCS oraz strategiczny partner wspierający festiwale filmów o prawach człowieka na Białorusi (WATCH DOCS Belarus), Ukrainie (Docudays.ua) i na Litwie (Inconvienient Films). WATCH DOCS to także jeden z członków-założycieli Human Rights Film Network.

W Krakowie główną organizatorką krakowskiej edycji festiwalu objazdowego jest fundacja Autonomia. W trakcie 10 koordynowanych przez nas edycji 7.000 osób uczestniczyło w projekcjach ponad 150 filmów oraz w dziesiątkach dyskusji, warsztatów i spotkań.

W realizacji Festiwalu współpracujemy z organizacjami i instytucjami partnerskimi, takimi jak: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie wraz z kołem naukowym Coolturoznawcy, Uniwersytet Jagielloński (Instytut Socjologii, Instytut Europeistyki i in.), Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Kino Paradox, Żydowskie Muzeum Galicja, Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, a w Poroninie – Gminna Biblioteka Publiczna. Krakowska edycja wydarzenia jest miejscem debat wokół najbardziej palących kwestii związanych z naruszeniami praw  człowieka oraz sprzyja integracji działających tu prężnie organizacji pozarządowych, pełniąc przy tym ważną funkcję edukacyjną (co roku pokazy są organizowane m.in. dla szkół). Festiwal w Krakowie otrzymał patronat honorowy Rzecznika Praw Obywatelskich i takich mediów jak Radio Kraków.

Co roku czynione są starania o organizowanie części projekcji w sposób umożliwiający uczestnictwo osobom z niepełnosprawnościami (m.in. tłumaczenie dyskusji i spotkań na Polski Język Migowy, dostosowanie architektoniczne).

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Zapraszamy na naszą stronę poświęconą Festiwalowi: www.watchdocskrakow.pl 

 

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!