Po dekadzie na uchodźstwie w Libanie Syryjki organizują się, aby wspierać się nawzajem w codziennych wyzwaniach i aktywizmie. Wprowadzają zmiany w domu i rodzinie, stają się punktem odniesienia dla sąsiadek, zakładają kolejne centra dla kobiet. Przestrzenie te stają się bezpiecznym miejscem wspólnego uczenia się i dyskusji, analizowania relacji władzy i nazywania doświadczeń przemocy, odpoczynku od często przytłaczającej rzeczywistości. A to wszystko w kontekście nakładających się opresji, wynikających z autorytaryzmu państwa (pochodzenia i uchodźstwa) oraz rodziny, reżimów granicznych i kryzysów ekonomicznych. O aktywizmie syryjskich kobiet opowiemy na przykładzie 5-letnich badań prowadzonych w Libanie we współpracy z syryjską organizacją feministyczną Women Now for Development.
Prowadząca: Inga Hajdarowicz – doktorka socjologii; w swoich badaniach i działalności podejmuje tematy demokracji uczestniczącej, oddolnej samoorganizacji, ruchów feministycznych i migracji. Uczestniczyła w badaniu i wdrażaniu narzędzi partycypacji, mających na celu zwiększenie wpływu mieszkańców i mieszkanek na procesy decyzyjne w mieście oraz włączenie grup dotychczas wykluczonych we współtworzenie polityk miejskich. Od 2015 roku wykorzystuje podobne metody w działaniach z uchodźcami i uchodźczyniami, m.in. w Serbii, Grecji i Libanie. Jej doktorat dotyczy oddolnych strategii wspierania uchodźczyń na podstawie działań wybranych inicjatyw syryjskich w Libanie. Członkini grupy koordynującej Badaczek i Badaczy na Granicy.
Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim ze wsparciem tłumaczki na język ukraiński.
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Więcej o projekcie: autonomia.org.pl/projekty/scf/