Termin herstoria pochodzi od angielskiego herstory, zbudowanego analogicznie do słowa history. W bezpośrednim tłumaczeniu oznacza “jej dzieje” lub “jej opowieść”. Herstoria to nie tylko wydobycie i zwrócenie uwagi na dorobek, dziedzictwo i udział kobiet w dziejach powszechnych, ale także gest polityczny uwidaczniający proces emancypacji wszystkich tych osób i grup, których dokonania i głos były przez wieki wymazywane i uciszane.
21 marca 2019 – parapetówka w naszym lokalu! Po miesiącach poszukiwania i wielkiej mobilizacji naszych Przyjaciółek i Przyjacół, tworzymy ponad 150 metrów przestrzeni, dostępnej dla osób poruszających się na wózkach na działania obywatelskie na rzecz równości, wolności i różnorodności, sprawiedliwości, kultury pokoju i porozumienia.
Inicjujemy pierwszą ogólnopolską kampanię promującą budowanie relacji w oparciu o świadomą, dobrowolną, entuzjastyczną zgodę, która odbywa się na uczelniach i w innych placówkach edukacyjnych.
Od tego roku każda osoba może przekazać 1% podatku na działania Autonomii
Kolejny ważny krok we wdrażaniu rozwiązań antydyskryminacyjnych na uczelniach.
Seminarium poświęcone wdrażaniu systemowych rozwiązań rzecz równego traktowania w uczelniach w Polsce gromadzi ponad 50 osób z kilku największych uczelni w Polsce.
“Feminizm w działaniu – codzienna praktyka feministycznych grup nieformalnych i organizacji obywatelskich” – prezentacje w naszym panelu mają wychodzące poza różne konwencje – projekty feministyczne, to nasza propozycja na konferencję z okazji 100. lecia praw wyborczych kobiet.
Uruchamiamy profil Autonomii w kolejnym serwisie spoęłcznościowym.
11 października czyli w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, dzięki głosom Internautek i Internautów otrzymałyśmy główną nagrodę w plebiscycie Fundacji Kosmos dla Dziewczynek w kategorii Mocy Organizacji.
Nasz pomysł na Dziewczyńskie Centra Mocy przybiera coraz bardziej realny kształt. Dopracowujemy koncepcję i wygrywamy dofinansowanie w konkursie WzmiocniONE na realizację pilotażu.
Przez cały czas trwania festiwalu prowadziłyśmy edukację związaną z koncepcją zgody w relacjach intymnych i dotyczącą bezpieczeństwa dziewczyn i kobiet na festiwalach muzycznych. Organizator Open’era odpowiada na nasz apel w sprawie zainicjowania działań przeciw przemocy seksualnej na imprezach muzycznych: w regulaminie pojawiły się odpowiednie zapisy. W przyszłym roku oczekujemy konkretnych działań.
W październiku, łącząc je z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziewczynki świętowałyśmy nasze 10. lecie. Cały rok na facebooku przypominałyśmy naszą herstorię, a jesienią spotkałyśmy się z naszymi Sojuszniczkami i Sojusznikami by osobiście podziękować za wspieranie i współdziałanie.
Na zaproszenie Pełnomocniczki Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów uczestniczymy w opracowaniu kompleksowego programu edukacyjnego na temat przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami dla studentów, studentek, doktorantów, doktorantek, nauczycieli i nauczycielek UJ
WAVE – to największa tego rodzaju sieć w Europie – zrzesza ponad 100 organizacji i grup z 46 krajów.
Po kilku latach wspólnych inicjatyw podpisujemy oficjalne porozumienie o współpracy.
W związku z obowiązującymi procedurami w 2019 po raz pierwszy będzie można przekazać nam swój 1%.
Do budżetu obywatelskiego zostaje zgłoszony projekt organizacji warsztatów z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla dziewczynek w wieku od 11 do 15 lat. Autonomia realizuje 10 warsztatów WenDO , w których bierze udział ponad 150 uczestniczek.
Przeprowadziłyśmy 19 bezpłatnych warsztatów WenDo dla łącznie dla niemal 200 kobiet, w tym z niepełnosprawnościami z takich miejscowości jak: Gliwice, Nowy Targ, Częstochowa, Łódź, Leszno, Sosnowiec, Białystok, Brzesko, Szczecin, Gdańsk, Zakopane, Lublin, Bielsko – Biała.
354 osoby z ponad 60 instytucji, organizacji i inicjatyw odpowiada na naszą inicjatywę i podpisuje list w sprawie ataków (odbieranie środków, dyskredytowanie i in.) na organizacje i osoby podejmujące działania, w ramach Światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, skierowany do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uruchamiamy fundusz „Siła – odwaga – solidarność” – na wsparcie lokalnych działań edukacyjnych związanych z powstrzymywaniem przemocy wobec kobiet i dziewczynek.
Dzięki partnerstwu z fundacją Wolna Syria w projekcie “Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć” bierzemy udział w opracowaniu wraz Towarzystwem Interwencji Kryzysowej publikacji “Przemoc ze względu na płeć wobec uchodźczyń – ramy prawne i rozwiązania praktyczne dla instytucji i służb publicznych”.
Jest to pierwsza w Polsce publikacja w kompleksowy sposób odnosząca się do upełnomocnienia (z ang. empowerment) jako jednej z najważniejszych strategii w walce z przemocą wobec kobiet i dziewczynek oraz inną przemocą ze względu na płeć.
Wraz z innymi organizacjami i osobami, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą wydarzeń z 1918 roku, powołujemy inicjatywę, której celem jest budowanie niezależnej narracji na temat niepodległości kobiet i narodów/grup oraz przyjrzenie się relacjom płci, obywatelstwa (i jego braku) oraz tożsamości narodowej. Wkrótce powstaje strona niepodlegle.pl
Wśród 29 osób, które ukończyły Akademię są obywatelki trzech krajów, mieszkanki 13 województw, osoby posługujące się Polskim Językiem Migowym, alfabetem Lorma, językiem polskim, rosyjskim, ukraińskim, angielskim, osoby transpłciowe i transgenderowe oraz z niepełnosprawnością ruchową.
W Dzień Przeciwko Seksistowskiej Mowie Nienawiści we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego inicjujemy na Facebooku ogólnopolską akcję dokumentowania i budowania strategii przeciw seksistowskiej mowie nienawiści.
Agata Teutsch została nominowana do nagrody “Okulary Równości” w kategorii “prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci”.
Jej pierwszy skład tworzą Katarzyna Żeglicka, Agnieszka Król i Magda Stoch. Rada pełni funkcję doradczą i kontrolną.
Autonomia została przyjęta do grona organizacji tworzących Koalicję na rzecz CEDAW, czyli realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet ONZ
W pierwszej bardzo udanej akcji crowdfundingowej dzięki ofiarności ludzi zbieramy ponad 10 tysięcy złotych na wsparcie warsztatów WenDo dla dziewczynek, Kampanii 16 Dni i przygotowanie publikacji.
Wraz z ekspertkami z Zespołu ds. Standardów Antydyskryminacyjnych dla uczelni, koordynowanego przez Uniwersytet Pegadogiczny im. KEN w Krakowie opracowujemy kompleksową propozycję rozwiązań o charakterze systemowym, umożliwiających przeciwdziałanie, diagnozowanie i reagowanie na przejawy przemocy, nierównego traktowania i dyskryminacji w uczelniach. “Standard” otrzymuje patronat Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jesteśmy partnerkami w projektach „Antysemityzm nie jest poglądem” Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent i „Scena dla twardziela” fundacji Phan Bde. W obu projektach powstają ważne materiały edukacyjne i spektakl Teatru Forum.
11 października pierwszy raz organizujemy Międzynarodowy Dzień Dziewczynki – cały dzień dziewczyny i dziewczynki oraz ich bliscy uczestniczą w różnorodnych niestereotypowych zajęciach oraz wydarzeniach zwracających uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie.
Po 7 latach starań udaje nam się zdobyć dofinansowanie i rozpocząć realizację rocznego kursu trenerskiego, przygotowującego do prowadzenia warsztatów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewczynek metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).
Podpisanie porozumienia o współpracy między Autonomią a Arteteką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dzięki temu korzystamy z dostosowanych przestrzeni w centrum miasta, a Arteteka wzbogaca swoją ofertę o nasze działania.
Od tego roku staramy się podejmować realne kroki, które uczynią nasze działania dostępnymi – organizujemy tłumaczenia na Polski Język Migowy, organizujemy wydarzenia w miejscach dostępnych dla osób poruszających się na wózkach i in.
Publikacja “Kraków dla wszystkich? Polityka antydyskryminacyjna a krakowska administracja samorządowa.Raport z monitoringu 2011–2014”, jest efektem pracy osób skupionych w Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej (KSA), w latach 2011-2014.
Powstaje strona krakowskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie.
Uniwersytet Pedagogiczny zaprasza Autonomię do współorganizacji konferencji naukowej „Gender-edukacja-praca. Cenzury płci i praktyki oporu”.
Współpracujemy z UJ w organizacji konferencji”Uczelnia przeciw dyskryminacji” i prowadzimy szkolenie “Przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi na uczelni”
Początki współpracy Autonomii z uczelniami w obszarze wdrażania standardów antydyskryminacyjnych i antyptrzemocowych w szkołach wyższych
Wraz z 8 organizacjami m.in. z Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej, trzykrotnie podjęłyśmy próby powołania Komisji Dialogu Obywatelskiego – nasze wnioski z różnych powodów były odrzucane, co znalazło swój finał w sformułowaniu już w 2014 roku skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich i zmiany zarządzenia o trybie powoływania tych komisji w Krakowie.
Dzięki współpracy z Pełnomocniczką Rektora UJ ds. Bezpieczeństwa Studentów i Doktorantów, od tego momentu po dziś dzień, UJ organizuje działania antyprzemocowe dla osób studiujących i kadry.
Realizujemy pierwsze warsztaty WenDo dla krakowskiego MOPSu. W zajęciach biorą udział nastolatki i kobiety.
Wystawa ilustruje zjawisko wykluczania, dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT w skali globalnej i przedstawia prawa tzch osób w kontekście powszechnych, niepodzielnych praw człowieka.
W lutym z członkostwa w Zarządzie zrezygnowała Monika Serkowska. W lipcu do Zarządu dołączyła Magda Korona.
Prowadzimy cykl warsztatów empowermentowych dla kobiet z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce, do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności”. Dwa lata później kilka spośród uczestniczek powołuje do życia pierwszą feministyczną organizację kobiet z niepełnosprawnościami Stowarzyszenie “Strefa Wenus z Milo”.
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, wraz z kilkoma organizacjami zakładamy Koalicję na rzecz Edukacji Antydsyskryminacyjnej, której celem jest wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej w Polsce
w 100. rocznicę dnia kobiet w Krakowie współorganizujemy Manifestację z okazji Dnia Kobiet w Krakowie, odwołującą się do pierwszej takiej demonstracji z 1911. Idziemy z hasłem „100 lat Dnia Kobiet w Krakowie. 1911 – 2011. Walka trwa!” i przekazujemy Prezydentowi Miasta Krakowa 10 postulatów.
Uruchamiamy czytelnię publikacji i wypożyczalnię filmów edukacyjnych poświęconych tematyce antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej.
Organizujemy marsz „Odzyskać noc” – przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt oraz przystępujemy do Porozumienia 11 listopada i włączamy się w organizację manifestacji „Faszyzm nie przejdzie”.
Wydajemy, cieszący się niesłabnącą po dziś dzień popularnością, podręcznik do prowadzenia działań edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych pt „Kalendarium Praw Człowieka – edukacja i działanie”.
Zainicjowałyśmy powstanie i koordynujemy prace Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej (Autonomia, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, Fundacja Kobieca eFKa, Federacja Anarchistyczna oraz osoby prywatne, studentki i studenci). KSA monitoruje polityki Miasta Krakowa pod kątem działań antyprzemocowych i antydyskryminacyjnych a nastpnie opracowuje rekomendacje do stworzenia kompleksowych rozwiązań. Przekazujemy je Radnym i Prezydentowi.
Zwrócamy uwagę opinii publicznej na kwestię powiązań między militaryzmem a przemocą ze względu na płeć. Organizujemy wystawę zdjęć, projekcje filmowe, spotkanie pt. „Co kobiety NATO? Kobiety a konflikty zbrojne”. Uczestniczymy w demonstracji Stop NATO – przeciwko wojnie.
Autonomia zostaje główną organizatorką krakowskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Pierwsze 1500 bezpłatnych kopii trzech filmów edukacyjnych odnoszących się do kwestii edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej: „Niebieskoocy”, „Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości” oraz „Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach” wraz z podręcznikami do prowadzenia zajęć trafia do szkół i uczelni.
Na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Kobiet KONSOLA, inicjatorki programu edukacji antydyskryminacyjnej “Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami” kontynułują działania w ramach fundacji Autonomia. Program “Nikt nie rodzi się z uprzedzeniemi” to m.in. model warsztatu antydyskryminacyjnego, który dla wielu organizacji i instytucji staje się wzorcem i serwis www.bezuprzedzen.org.
Po raz pierwszy Autonomia angażuje się w światową kampanię
Organizujemy polsko-niemiecką konferencję na temat zapobiegania agresji i przemocy wobec młodych kobiet i dziewczynek.
Organizujemy warsztaty Działać każda może w ramach projektu “Milczenie nie jest złotem – przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć i orientację seksualną”. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wprost odnoszących się do kwestii przemocy i dyskryminacji krzyżowej/intersekcjonalnej.
Suzanne Pharr namawia czytelników i czytelniczki do analizy władzy homofobii nad naszym życiem, w sytuacji wszechobecnej heteronormatywności.
Podpisanie przez Monikę Serkowską i Agatę Teutsch aktu założycielskiego fundacji Autonomia. Obie założycielki zostają członkiniami zarządu. Powstaje statut i logotyp Autonomii.
21 marca 2019 – parapetówka w naszym lokalu! Po miesiącach poszukiwania i wielkiej mobilizacji naszych Przyjaciółek i Przyjacół, tworzymy ponad 150 metrów przestrzeni, dostępnej dla osób poruszających się na wózkach na działania obywatelskie na rzecz równości, wolności i różnorodności, sprawiedliwości, kultury pokoju i porozumienia.
Inicjujemy pierwszą ogólnopolską kampanię promującą budowanie relacji w oparciu o świadomą, dobrowolną, entuzjastyczną zgodę, która odbywa się na uczelniach i w innych placówkach edukacyjnych.
Od tego roku każda osoba może przekazać 1% podatku na działania Autonomii
Kolejny ważny krok we wdrażaniu rozwiązań antydyskryminacyjnych na uczelniach.
Seminarium poświęcone wdrażaniu systemowych rozwiązań rzecz równego traktowania w uczelniach w Polsce gromadzi ponad 50 osób z kilku największych uczelni w Polsce.
“Feminizm w działaniu – codzienna praktyka feministycznych grup nieformalnych i organizacji obywatelskich” – prezentacje w naszym panelu mają wychodzące poza różne konwencje – projekty feministyczne, to nasza propozycja na konferencję z okazji 100. lecia praw wyborczych kobiet.
Uruchamiamy profil Autonomii w kolejnym serwisie spoęłcznościowym.
11 października czyli w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, dzięki głosom Internautek i Internautów otrzymałyśmy główną nagrodę w plebiscycie Fundacji Kosmos dla Dziewczynek w kategorii Mocy Organizacji.
Nasz pomysł na Dziewczyńskie Centra Mocy przybiera coraz bardziej realny kształt. Dopracowujemy koncepcję i wygrywamy dofinansowanie w konkursie WzmiocniONE na realizację pilotażu.
Przez cały czas trwania festiwalu prowadziłyśmy edukację związaną z koncepcją zgody w relacjach intymnych i dotyczącą bezpieczeństwa dziewczyn i kobiet na festiwalach muzycznych. Organizator Open’era odpowiada na nasz apel w sprawie zainicjowania działań przeciw przemocy seksualnej na imprezach muzycznych: w regulaminie pojawiły się odpowiednie zapisy. W przyszłym roku oczekujemy konkretnych działań.
W październiku, łącząc je z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziewczynki świętowałyśmy nasze 10. lecie. Cały rok na facebooku przypominałyśmy naszą herstorię, a jesienią spotkałyśmy się z naszymi Sojuszniczkami i Sojusznikami by osobiście podziękować za wspieranie i współdziałanie.
Na zaproszenie Pełnomocniczki Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów uczestniczymy w opracowaniu kompleksowego programu edukacyjnego na temat przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami dla studentów, studentek, doktorantów, doktorantek, nauczycieli i nauczycielek UJ
WAVE – to największa tego rodzaju sieć w Europie – zrzesza ponad 100 organizacji i grup z 46 krajów.
Po kilku latach wspólnych inicjatyw podpisujemy oficjalne porozumienie o współpracy.
W związku z obowiązującymi procedurami w 2019 po raz pierwszy będzie można przekazać nam swój 1%.
Do budżetu obywatelskiego zostaje zgłoszony projekt organizacji warsztatów z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla dziewczynek w wieku od 11 do 15 lat. Autonomia realizuje 10 warsztatów WenDO , w których bierze udział ponad 150 uczestniczek.
Przeprowadziłyśmy 19 bezpłatnych warsztatów WenDo dla łącznie dla niemal 200 kobiet, w tym z niepełnosprawnościami z takich miejscowości jak: Gliwice, Nowy Targ, Częstochowa, Łódź, Leszno, Sosnowiec, Białystok, Brzesko, Szczecin, Gdańsk, Zakopane, Lublin, Bielsko – Biała.
354 osoby z ponad 60 instytucji, organizacji i inicjatyw odpowiada na naszą inicjatywę i podpisuje list w sprawie ataków (odbieranie środków, dyskredytowanie i in.) na organizacje i osoby podejmujące działania, w ramach Światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, skierowany do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uruchamiamy fundusz „Siła – odwaga – solidarność” – na wsparcie lokalnych działań edukacyjnych związanych z powstrzymywaniem przemocy wobec kobiet i dziewczynek.
Dzięki partnerstwu z fundacją Wolna Syria w projekcie “Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć” bierzemy udział w opracowaniu wraz Towarzystwem Interwencji Kryzysowej publikacji “Przemoc ze względu na płeć wobec uchodźczyń – ramy prawne i rozwiązania praktyczne dla instytucji i służb publicznych”.
Jest to pierwsza w Polsce publikacja w kompleksowy sposób odnosząca się do upełnomocnienia (z ang. empowerment) jako jednej z najważniejszych strategii w walce z przemocą wobec kobiet i dziewczynek oraz inną przemocą ze względu na płeć.
Wraz z innymi organizacjami i osobami, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą wydarzeń z 1918 roku, powołujemy inicjatywę, której celem jest budowanie niezależnej narracji na temat niepodległości kobiet i narodów/grup oraz przyjrzenie się relacjom płci, obywatelstwa (i jego braku) oraz tożsamości narodowej. Wkrótce powstaje strona niepodlegle.pl
Wśród 29 osób, które ukończyły Akademię są obywatelki trzech krajów, mieszkanki 13 województw, osoby posługujące się Polskim Językiem Migowym, alfabetem Lorma, językiem polskim, rosyjskim, ukraińskim, angielskim, osoby transpłciowe i transgenderowe oraz z niepełnosprawnością ruchową.
W Dzień Przeciwko Seksistowskiej Mowie Nienawiści we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego inicjujemy na Facebooku ogólnopolską akcję dokumentowania i budowania strategii przeciw seksistowskiej mowie nienawiści.
Agata Teutsch została nominowana do nagrody “Okulary Równości” w kategorii “prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci”.
Jej pierwszy skład tworzą Katarzyna Żeglicka, Agnieszka Król i Magda Stoch. Rada pełni funkcję doradczą i kontrolną.
Autonomia została przyjęta do grona organizacji tworzących Koalicję na rzecz CEDAW, czyli realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet ONZ
W pierwszej bardzo udanej akcji crowdfundingowej dzięki ofiarności ludzi zbieramy ponad 10 tysięcy złotych na wsparcie warsztatów WenDo dla dziewczynek, Kampanii 16 Dni i przygotowanie publikacji.
Wraz z ekspertkami z Zespołu ds. Standardów Antydyskryminacyjnych dla uczelni, koordynowanego przez Uniwersytet Pegadogiczny im. KEN w Krakowie opracowujemy kompleksową propozycję rozwiązań o charakterze systemowym, umożliwiających przeciwdziałanie, diagnozowanie i reagowanie na przejawy przemocy, nierównego traktowania i dyskryminacji w uczelniach. “Standard” otrzymuje patronat Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jesteśmy partnerkami w projektach „Antysemityzm nie jest poglądem” Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent i „Scena dla twardziela” fundacji Phan Bde. W obu projektach powstają ważne materiały edukacyjne i spektakl Teatru Forum.
11 października pierwszy raz organizujemy Międzynarodowy Dzień Dziewczynki – cały dzień dziewczyny i dziewczynki oraz ich bliscy uczestniczą w różnorodnych niestereotypowych zajęciach oraz wydarzeniach zwracających uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie.
Po 7 latach starań udaje nam się zdobyć dofinansowanie i rozpocząć realizację rocznego kursu trenerskiego, przygotowującego do prowadzenia warsztatów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewczynek metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).
Podpisanie porozumienia o współpracy między Autonomią a Arteteką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dzięki temu korzystamy z dostosowanych przestrzeni w centrum miasta, a Arteteka wzbogaca swoją ofertę o nasze działania.
Od tego roku staramy się podejmować realne kroki, które uczynią nasze działania dostępnymi – organizujemy tłumaczenia na Polski Język Migowy, organizujemy wydarzenia w miejscach dostępnych dla osób poruszających się na wózkach i in.
Publikacja “Kraków dla wszystkich? Polityka antydyskryminacyjna a krakowska administracja samorządowa.Raport z monitoringu 2011–2014”, jest efektem pracy osób skupionych w Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej (KSA), w latach 2011-2014.
Powstaje strona krakowskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie.
Uniwersytet Pedagogiczny zaprasza Autonomię do współorganizacji konferencji naukowej „Gender-edukacja-praca. Cenzury płci i praktyki oporu”.
Współpracujemy z UJ w organizacji konferencji”Uczelnia przeciw dyskryminacji” i prowadzimy szkolenie “Przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi na uczelni”
Początki współpracy Autonomii z uczelniami w obszarze wdrażania standardów antydyskryminacyjnych i antyptrzemocowych w szkołach wyższych
Wraz z 8 organizacjami m.in. z Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej, trzykrotnie podjęłyśmy próby powołania Komisji Dialogu Obywatelskiego – nasze wnioski z różnych powodów były odrzucane, co znalazło swój finał w sformułowaniu już w 2014 roku skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich i zmiany zarządzenia o trybie powoływania tych komisji w Krakowie.
Dzięki współpracy z Pełnomocniczką Rektora UJ ds. Bezpieczeństwa Studentów i Doktorantów, od tego momentu po dziś dzień, UJ organizuje działania antyprzemocowe dla osób studiujących i kadry.
Realizujemy pierwsze warsztaty WenDo dla krakowskiego MOPSu. W zajęciach biorą udział nastolatki i kobiety.
Wystawa ilustruje zjawisko wykluczania, dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT w skali globalnej i przedstawia prawa tzch osób w kontekście powszechnych, niepodzielnych praw człowieka.
W lutym z członkostwa w Zarządzie zrezygnowała Monika Serkowska. W lipcu do Zarządu dołączyła Magda Korona.
Prowadzimy cykl warsztatów empowermentowych dla kobiet z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce, do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności”. Dwa lata później kilka spośród uczestniczek powołuje do życia pierwszą feministyczną organizację kobiet z niepełnosprawnościami Stowarzyszenie “Strefa Wenus z Milo”.
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, wraz z kilkoma organizacjami zakładamy Koalicję na rzecz Edukacji Antydsyskryminacyjnej, której celem jest wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej w Polsce
w 100. rocznicę dnia kobiet w Krakowie współorganizujemy Manifestację z okazji Dnia Kobiet w Krakowie, odwołującą się do pierwszej takiej demonstracji z 1911. Idziemy z hasłem „100 lat Dnia Kobiet w Krakowie. 1911 – 2011. Walka trwa!” i przekazujemy Prezydentowi Miasta Krakowa 10 postulatów.
Uruchamiamy czytelnię publikacji i wypożyczalnię filmów edukacyjnych poświęconych tematyce antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej.
Organizujemy marsz „Odzyskać noc” – przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt oraz przystępujemy do Porozumienia 11 listopada i włączamy się w organizację manifestacji „Faszyzm nie przejdzie”.
Wydajemy, cieszący się niesłabnącą po dziś dzień popularnością, podręcznik do prowadzenia działań edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych pt „Kalendarium Praw Człowieka – edukacja i działanie”.
Zainicjowałyśmy powstanie i koordynujemy prace Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej (Autonomia, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, Fundacja Kobieca eFKa, Federacja Anarchistyczna oraz osoby prywatne, studentki i studenci). KSA monitoruje polityki Miasta Krakowa pod kątem działań antyprzemocowych i antydyskryminacyjnych a nastpnie opracowuje rekomendacje do stworzenia kompleksowych rozwiązań. Przekazujemy je Radnym i Prezydentowi.
Zwrócamy uwagę opinii publicznej na kwestię powiązań między militaryzmem a przemocą ze względu na płeć. Organizujemy wystawę zdjęć, projekcje filmowe, spotkanie pt. „Co kobiety NATO? Kobiety a konflikty zbrojne”. Uczestniczymy w demonstracji Stop NATO – przeciwko wojnie.
Autonomia zostaje główną organizatorką krakowskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Pierwsze 1500 bezpłatnych kopii trzech filmów edukacyjnych odnoszących się do kwestii edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej: „Niebieskoocy”, „Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości” oraz „Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach” wraz z podręcznikami do prowadzenia zajęć trafia do szkół i uczelni.
Na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Kobiet KONSOLA, inicjatorki programu edukacji antydyskryminacyjnej “Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami” kontynułują działania w ramach fundacji Autonomia. Program “Nikt nie rodzi się z uprzedzeniemi” to m.in. model warsztatu antydyskryminacyjnego, który dla wielu organizacji i instytucji staje się wzorcem i serwis www.bezuprzedzen.org.
Po raz pierwszy Autonomia angażuje się w światową kampanię
Organizujemy polsko-niemiecką konferencję na temat zapobiegania agresji i przemocy wobec młodych kobiet i dziewczynek.
Organizujemy warsztaty Działać każda może w ramach projektu “Milczenie nie jest złotem – przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć i orientację seksualną”. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wprost odnoszących się do kwestii przemocy i dyskryminacji krzyżowej/intersekcjonalnej.
Suzanne Pharr namawia czytelników i czytelniczki do analizy władzy homofobii nad naszym życiem, w sytuacji wszechobecnej heteronormatywności.
Podpisanie przez Monikę Serkowską i Agatę Teutsch aktu założycielskiego fundacji Autonomia. Obie założycielki zostają członkiniami zarządu. Powstaje statut i logotyp Autonomii.