WenDo – feministyczna samoobrona, jako prewencja przemocy
i jej rola w systemie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć
Seminarium fundacji Autonomia
10.05.2023
Adres: CENTRUM WIELOKULTUROWE, Jagiellońska 54 (wej. pl.Hallera), 03-463, Warszawa
Sala “Ukraina”, parter, – miejsce dostosowane dla osób poruszających się na wózkach.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Partnerka wydarzenia: fundacja Feminoteka
Zapraszamy na seminarium podczas którego przedstawimy wyniki pierwszego w Polsce badania dotyczącego wpływu warsztatów WenDo – feministycznej samoobrony.
WenDo – to metoda przeciwdziałania przemocy, samoobrony i asertywności dla kobiet*, dziewczyn* i dziewczynek.*
Warsztaty WenDo w Polsce są prowadzone od 2004 roku. To już 19 lat . 4 tysiące kobiet* wzięło udział w WenDo organizowanym przez Autonomię.
Autonomia jako jedyna organizacja w Polsce organizuje Akademię Treningu WenDo. Do tej pory wyszkoliła 70 nowych trenerek.
Dla dalszego rozwoju WenDo ważne jest przyjrzenie się roli tej formy pracy jako narzędzia prewencji przemocy ze względu na płeć.
Przeprowadziłyśmy pierwsze w Polsce badanie wpływu warsztatów WenDo na sytuację zarówno pojedynczych osób (kobiet, dziewcząt, osób socjalizowanych do roli kobiety), jak i na wprowadzenie rozwiązań o charakterze bardziej systemowym w instytucjach publicznych, biznesie, sektorze pozarządowym. W badaniu zależało nam na uchwyceniu tego, co się zmieniło w sytuacjach uczestniczek* warsztatów WenDo w dłuższej perspektywie po ich zakończeniu.
To badanie jest pierwsze w Polsce, ale też jest jednym z kilku, które są i były prowadzone w Europie.
Uważamy że WenDo jako feministyczna samoobrona, pełni niezmiernie ważną rolę w systemie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet* jako prewencja pierwotna i powinna być uwzględniania w strategiach i planach krajowych jak i międzynarodowych związanych z przeciwdziałaniem przemocy ze względu na płeć.
Wyniki tych badań będą również ważne dla samych trenerek WenDo, oraz że zapoznanie się z badaniem spowoduje szersze zainteresowanie tą feministyczną formą samoobrony wśród osób indywidualnych jak i instytucji/firm.
Na te i inne pytania odpowiemy podczas seminarium. Serdecznie zapraszamy!
Badanie oraz seminarium realizowane są w ramach projektu „Silne, odważne i solidarne Dziewczyny* się bronią!”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
PROGRAM
10:00-10:15 – Rozpoczęcie seminarium
10:15-11:45 – Irene Zeilinger – “Feministyczna samoobrona – badania europejskie”. [zapewniamy tłumaczenie na język polski]
Irene Zeilinger – socjolożka i trenera feministycznej samoobrony z 30-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Jest założycielką, byłą dyrektor wykonawczą i obecną specjalistką ds. międzynarodowych w Garance ASBL, belgijskiej feministycznej organizacji pozarządowej zwalczającej przemoc ze względu na płeć za pomocą prewencji pierwotnej i feministycznej samoobrony. Irene uczyła tysiące kobiet, dziewcząt, osób LGBTQIA+ i profesjonalistów w całej Europie, jak zapobiegać przemocy i jak się przed nią chronić. Jest również autorką jedynej francuskiej książki na temat FSD oraz broszury “Uciszmy antyfeminizm”, którą Autonomia przetłumaczyła na język polski, a także napisała pracę magisterską na temat podręczników samoobrony dla kobiet, porównując podejście mainstreamowe i feministyczne.
Irene jest również na czele feministycznego rzecznictwa przeciwko przemocy w Belgii, brała udział w pisaniu raportu cieni na temat niewdrożenia przez Belgię Konwencji Stambulskiej, zasiada w radzie doradczej nadzorującej wdrażanie belgijskiego frankofońskiego planu działania na rzecz walki z przemocą wobec kobiet oraz jest członkiem zarządu Women Against Violence Europe, do którego należy również Autonomia.
12:00-12:30 – Joanna Piotrowska – “WenDo w Polsce – wpływ na uczestniczki i działania Feminoteki w zakresie feministycznej samoobrony”.
Joanna Piotrowska – prezeska, założycielka Feminoteki. Pedagożka, andragożka, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka i ekspertka antyprzemocowa. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej organizowanego przez Instytut Psychologii Zdrowia. Laureatka nagrody Złoty Telefon przyznawany przez Niebieską Linię osobom szczególnie zaangażowanym w przeciwdziałanie przemocy.
12:30-13:00 – Anna Mariankowska – “Wpływ treningu WenDo w języku polskim w Reykjaviku na procesy wspólnototwórcze”.
Anna Marjankowska – przedstawicielka partnerskiej organizacji Slagtog. Organizatorka związkowa i trenerka feministycznej samoobrony mieszkająca w Reykjaviku. Przedstawi lokalną perspektywę konsekwencji zorganizowania treningu WenDo w języku polskim. Opowie o zmianach w lokalnej społeczności i nowych powiązaniach z osobami i organizacjami zajmującymi się edukacją i prewencją przemocy wobec osób (również z niepełnosprawnościami) socjalizowanych do ról dziewczynek i kobiet.
13:10-13:40 – Alina Kula – Autonomia – “Pierwsze w Polsce badanie wpływu WenDo- przedstawienie wyników badań”.
>>>Pobierz PROGRAM 10.05.2023<<<
>>Formularz zapisów na seminarium <<
Projekt „Silne, odważne i solidarne Dziewczyny* się bronią!” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
WenDo — це комплексний підхід, на меті якого є надання жінкам* і дівчатам* впевненості у собі, протистояти та стримувати приховані … Czytaj dalej „Warsztat WenDo Bielsko Biała”
Запрошуємо тебе на серію вебінарів з трудового права в Польщі, спеціально для українських жінок. Ці зустрічі допоможуть краще зрозуміти твої … Czytaj dalej „Цикл online-зустрічей на тему трудового права в Польщі”
We wrześniu 2024 roku zapraszamy kobiety* do udziału w warsztatach WenDo, które odbędą się w różnych miastach. WenDo to unikalna … Czytaj dalej „Zapraszamy na warsztaty WenDo we wrześniu/Запрошуємо на WenDo у вересні!”
You can now apply for History Unit’s upcoming workshop in Germany n-ost, Fundacja Autonomia, and Human Constanta launch an open … Czytaj dalej „Open Call: Workshop in Germany about Journalistic Approaches to Queer History”