WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”. WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Umiejętności zdobyte na WenDo są przydatne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
WenDo jest wykorzystywane jako narzędzie prewencji/zapobiegania przemocy wobec dziewczynek i kobiet i /lub łagodzenia jej skutków.
Jest metodą stosowaną z powodzeniem w programach skierowanych do uczennic, studentek, liderek, nauczycielek, pracownic społecznych, konduktorek i w innych sektorach.
W trakcie warsztatu uczestniczki uczą się jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczestniczki poznają swoje granice, uczą się rozpoznawać granice innych. Uczą się jak reagować na przekraczanie granic, dyskryminację, przemoc. Wzmacniają poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. WenDo przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb i opinii. Umiejętności zdobyte na WenDo pomagają rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
WenDo to także jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę kulturowej tożsamości płci (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, rasę, orientację seksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.
Podczas 12-godzinnego treningu (16 godzin szkoleniowych) WenDo kobiety lub dziewczyny mają możliwość poznania własnej siły oraz wypróbowania nowych sposobów zachowań (asertywnych) poprzez zastosowanie elementów psychodramy, pracę z oddechem i głosem. Odbywają się ćwiczenia z zakresu efektywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, odgrywanie ról, dyskusje w małych grupach i plenarne.
W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy techniki (ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki), dzięki którym kobiety doświadczają własnej siły oraz uczą się jak się bronić w sytuacji zagrożenia używając tylko własnego ciała.
Szczegółowy program jest każdorazowo tworzony z uwzględnieniem potrzeb i możliwości danej grupy, w zależności od tego na jakie aspekty samoobrony i asertywności ma zostać położony akcent. Uwzględniamy także wiek i stopień sprawności uczestniczek.
Szczegółowe cele są ustalane w odniesieniu do potrzeb i specyfiki konkretnej grupy uczestniczek.
Zajęcia prowadzimy metodą warsztatową, interaktywną, z nastawieniem na przekazywanie praktycznych umiejętności z zakresu samoobrony przed atakiem fizycznym (kopnięcia, ciosy, uwolnienia) oraz komunikacji i zachowań asertywnych.
Po zakończeniu warsztatu uczestniczki maja poczucie własnej siły oraz przekonanie o prawie i realnych możliwościach obrony własnych granic zarówno w kontekście fizycznym (samoobrona) jaki psychicznym (asertywność). Wzrasta poczucie własnej wartości oraz sprawczości i wpływu na własne życie. Zdobyte na zajęciach umiejętności z zakresu komunikacji i asertywności pomagają lepiej funkcjonować w relacjach z innymi ludźmi.
Grupa 8 – 10 kobiet (prowadzi jedna trenerka), 11-16 kobiet (dwie trenerki + duża sala), 17 – 20 (dwie grupy równolegle prowadzone, każda przez jedną trenerkę, każda w osobnej sali). UWAGA! Zajęcia mogą się odbyć przy minimum 6 uczestniczkach.
Warsztat podstawowy trwa 12 godzin zegarowych = 16 godzin szkoleniowych (propozycje rozłożenia: 2 x po 6 godzin z godzinną przerwą w środku; 3 x po 4 godziny, 4 x po 3 godziny).
W przypadku małej grupy wystarczy sala, która musi mieć powierzchnię minimum 50 metrów kwadratowych, musi być pusta (krzesła i stoły trzeba wynieść poza salę, jeśli jest to np. klasa szkolna). Jeśli jest to większa niż 12 osobowa grupa konieczne będzie przeprowadzenie zajęć w większej sali np. gimnastycznej. W trakcie trwania warsztatu potrzebne są: z jednej strony cisza, spokój, możliwość skupienia się (dobrze, żeby w najbliższym otoczeniu nie odbywały się inne głośne zajęcia, czy nie znajdowało się „uczęszczane” boisko), z drugiej strony potrzebna jest duża swoboda ekspresji – na warsztatach czasem głośno się zachowujemy.
Strój ma być swobodny na tyle, żeby można było siedzieć na podłodze, wykonywać ćwiczenia fizyczne; konieczne obuwie zmienne, nie ślizgające się.
Cały sprzęt treningowy i materiały merytoryczne zapewniają trenerki.
Godzina zegarowa warsztatu dla grupy to koszt od 400 do 600 złotych (cena zawiera przygotowanie programu warsztatu i materiałów dla danej grupy, prowadzenie i ewaluację warsztatu oraz koszty zakupu materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatu). Zapewniamy natomiast bezpłatnie profesjonalny sprzęt treningowy. Cena jest uzależniona od liczby prowadzących – a ta zależy od liczby uczestniczek.
W uzasadnionych przypadkach konieczne jest doliczenie kosztów podróży i noclegu dla trenerek.
W sprawie współpracy z Autonomią prosimy o bezpośredni kontakt: fundacja@autonomia.org.pl