EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Solidarnościowe Centrum Feministyczne – miejsce wsparcia dla kobiet* i osób LGBTQ+

Informacja o SCF po ukraińsku i rosyjsku

W kwietniu 2022 roku w odpowiedź na trudną sytuację organizacji równościowych w Polsce, represje i areszty aktywistek w Białorusi oraz wybuch wojny w Ukrainie uruchomiłyśmy Solidarnościowe Centrum Feministyczne (SCF) aby wspólnie tworzyć przestrzeń dla dialogu i dyskusji, budowania porozumienia i pokoju. Minęło pół roku od początku działań, SCF stało się miejscem, w którym wsparcie oraz wspólny język znalazły osoby z różnych państw.

Czym dziś jest Solidarnościowe Centrum Feministyczne?

Przede wszystkim otwartą i bezpieczną przestrzenią dla kobiet*, osób LGBTQ+ oraz aktywistek, działających w zakresie szeroko pojętych praw człowieka. Centrum prowadzą osoby z różnym doświadczeniem życiowym oraz o różnych korzeniach – są to Polki, Białorusinki, Ukrainki i inne, migrantki i uchodźczynie. Pielęgowanymi wartościami centrum są wolność i równość, wsparcie i siostrzeństwo, solidarność i tolerancja wobec płci, pochodzenia i innych przesłanek. Z tego powodu w centrum mówimy po polsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku, angielsku i dbamy o to, żeby każda osoba została zrozumiana.

SCF działa po to, żeby:

 • edukować w zakresie praw człowieka,
 • powiększać dostępność wsparcia,
 • poszerzać wiedzę o prewencji przemocy, asertywności, miejscach pomocowych,
 • przeciwdziałać dyskryminacji,
 • na różne sposoby wzmacniać empowerment.

Co robimy w ramach SCF?

Działalność SCF polega na realizacji szeregu bezpłatnych cyklicznych zajęć, spotkań i wydarzeń:

 • Grupa wsparcia dla migrantek i osób z doświadczeniem uchodźstwa, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy

Cotygodniowe spotkania, prowadzone przez osobę z takim samym doświadczeniem – feministkę i aktywistkę Nastę Bazar i mające na celu stworzyć warunki dla wzajemnego zaufania i dzielenia się własnymi uczuciami. “Nie jesteś sama” – tak brzmi główna idea grupy.

 • Konwersacje po polsku i rosyjsku

Dbanie o porozumienie na każdym poziomie przerosło w pomysł uczenia się języków nawzajem w bezpośrednim, naturalnym środowisku.  Tak powstały konwersacje – proste rozmowy w przyjaznym gronie, które pozwalają osłuchać się z językiem i nauczyć się nowego słownictwa.

 • Warsztaty Wen-Do

WenDo (w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”) – jedyna w Polsce metoda feministycznej samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Co miesiąc przekazujemy uczestniczkom wiedzę o tym jak przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych – w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu, uczymy jak reagować na naruszenie granic i przemoc, wzmacniamy poczucie pewności siebie i własnej wartości. W WenDo uczestniczą dziewczynki* od 7. roku życia oraz kobiety starsze i z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

 • Warsztaty techniczne

Walczymy ze stereotypowym podziałem ról społecznych ze względu na płeć i prowadzimy dla kobiet* warsztaty naprawy roweru, podstaw stolarki, elektryki, używania wiertarki czy wkrętarki. Robimy to w komfortowych warunkach, bez zgryźliwych komentarzy i dominacji mężczyzn.

 • Spotkania przy wspólnym gotowaniu

Wbrew stereotypom wobec feministek spotykamy się również w kuchni. Wspólnie gotujemy wegańskie jedzenie, ponieważ wiemy, że  z tego procesu może płynąć sporo przyjemności –  niewymuszone rozmowy, wzajemne pomaganie i otwieranie się i, co też istotne, radość spożywania przygotowanych dań.

 • Spotkania o działaniach feministycznych grup

Poszerzamy wiedzę na temat aktywizmu feministycznego i queerowego w Polsce, Ukrainie, Białorusi i innych krajów po stronie wschodniej granicy. Dlatego spotkamy się w wielokulturowym gronie aktywistek i działaczek, żeby wymienić się doświadczeniem i informacją o działaniach równościowych, ciekawych wydarzeniach, trudnościach. Chcemy wiedzieć jak to wygląda w innych krajach, przy okazji wymieniać się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać strategię jak wpływać na zmiany.

 • Historia kobiet w muzyce

Chcemy opowiedzieć o głosie kobiet* w muzyce, o tych muzyczkach, które śpiewały wprost o dyskryminacji i przemocy, poruszały ważne tematy, brały udział w kampaniach na rzecz praw kobiet i o tych, które były niedocenione czy wręcz zapomniane ze względu na panujący patriarchat. W trakcie spotkania poznamy je życiorysy, oglądniemy i posłuchamy archiwalne i współczesne nagrania.

 • Womens’ Rock Camp – obóz muzyczny dla kobiet*

Muzyka rockowa jest znakomitą formą do wydobycia potencjału emancypacyjnego. Ze względu na to organizujemy 7-dniowy muzyczny obóz dla kobiet* z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Przy wsparciu nauczycielek* uczestniczki zdobędą podstawowe umiejętności grania na wybranych przez siebie instrumentach,  połączą się w zespoły i zagrają koncert finałowy otwarty dla publiczności. Zajęcia muzyczne będą połączone z treningami wpływającymi na pewność siebie.

Czas trwania projektu: listopad 2022 – kwiecień 2024.

Z kim tworzymy SCF?

Projekt Solidarnościowe centrum feministyczne realizowany jest dzięki wsparciu programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  W organizacji rockowego obozu i koncertu finałowego wesprą nas partnerki projektu – Stelpur Rokka! z Islandii i Karioka Girls Rock Camp Beskidy z Bielska-Białej.

Возможно, это изображение текст «KARIOKA GIRLS CANP ESKIDY K ROCK»

 

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!