EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Odzyskać spojrzenie – dekonstrukcja sposobu przedstawiania kobiet w kinie głównego nurtu
„W kulturze wizualnej (…), gdzie panuje żarłoczny apetyt na kobietę jako przedmiot, jeśli kamera jest drapieżcza, kultura też taka będzie.” – Iyabo Kwayana.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czyimi oczami patrzymy na kobiety w filmie? Czyje pragnienia są zaspokajane poprzez konkretny sposób filmowania? W jaki sposób wpływa to na odbiór dzieła, przemysł filmowy oraz całą kulturę wizualną i traktowanie kobiet w społeczeństwie?

Zapraszamy na dwudniowe wydarzenie pt. „Odzyskać spojrzenie – dekonstrukcja sposobu przedstawiania kobiet w kinie głównego nurtu” (projekcja  filmu i warsztaty), podczas którego wspólnie przyjrzymy się, jak język wizualny kina wpływa na dyskryminację  i uprzedmiotowienie kobiet ponieważ wierzymy, że “nazwanie i pokazywanie zjawiska potrafi zmieniać świat” (Joey Soloway).

31.08 sobota,  17.00 – 20.30

projekcja filmu dokumentalnego „Brainwashed: seks, kamera, władza” (2022 r.) – reż. Nina Menkes oraz dyskusja z udziałem prof. dr hab. Beaty Kowalskiej, dr Anny Taszyckiej i Marzeny Kocurek.

prof. dr hab. Beata  Kowalska – socjolożka, wykładowczyni akademicka, feministka, działaczka równościowa. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół genderowego wymiaru obywatelstwa, aktywizmu i oddolnych mobilizacji społecznych.

dr Anna Taszycka – filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.Krakowie. Współautorka i recenzentka „Kwartalnika Filmowego” i „Pleografu”, współautorka „Encyklopedii kina” i “Encyklopedii gender”. 

Marzena Kocurek – filmoznawczyni, edukatorka, trenerka. Od lat zaangażowana w pracę w organizacjach pozarządowych, działających na rzecz równości. Wieloletnia koordynatorka bielsko-bialskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
zwiastun filmu

01.09 niedziela, 12.00 – 18.00

Warsztaty filmowe: analiza przedstawienia postaci kobiecej na przykładzie filmu noir „Podwójne ubezpieczenie” (1944 r.) – reż. Billy Wilder, prowadząca: Sabina Pardiak  – absolwentka filmoznawstwa i studium pedagogicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, feministka. 

Gdzie?
Fundacja Autonomia, Os. Centrum C9, 31-931 Kraków (wejście od ul. Andersa)

Udział jest bezpłatny, dla kobiet i osób queerowych od 16 roku życia. Na projekcję filmową, dyskusję i warsztaty obowiązują zapisy: tu link do formularza

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach 1 września jest udział w całym dwudniowym wydarzeniu.

Projekt publiczny finansowany ze środków Miasta Krakowa

www.rownosc.krakow.pl
www.krakow.pl
ngo.krakow.pl

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!