EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Międzynarodowy Dzień Dziewczynki po raz 6. w Krakowie! Dziewczyny ratują planetę!
Na zdjęciu dłonie dziewczynek układających puzzle z wizerunkami ilustrowanych dziewczyn.

Już po raz szósty fundacja Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy zapraszają dziewczynki i dziewczyny w każdym wieku oraz ich sojuszników na wydarzenia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, które organizujemy w Krakowie w dniach 9-11 października br. Myśl przewodnia trzydniowych obchodów brzmi: Dziewczyny ratują planetę!

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki to święto ONZ, przypadające 11 października, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie oraz wypracowanie strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji, z którymi mierzą się dziewczynki.

Strategią wybraną przez fundację Autonomia jest empowerment/wzmocnienie – by każda dziewczynka, nastolatka i kobieta mogła być sobą, budować własną moc, doświadczać skuteczności i wpływu, a także budować porozumienie i solidarność z innymi. W tym roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewcząt, chciałybyśmy poruszyć tematy związane ze zmianami klimatu, ochroną przyrody, odpowiedzialną konsumpcją i dbaniem o swoje zdrowie. Myśl przewodnia to Dziewczyny ratują planetę! Nie chcemy „sprzątać” tego, co inni nam tu urządzili, chcemy budować taki świat, który nie będzie eksploatował Ziemi i ludzi, więc będziemy też mobilizować innych i żądać zmian od tych osób, które teraz decydują. Temat jest ważny dla nas wszystkich, jednak kryzys klimatyczny ma szczególny wpływ na sytuację dziewczynek i kobiet. Zmiany klimatu powodują utratę zarobków, plonów i jedzenia; zdobycie/uprawa jedzenia zajmuje więcej czasu, dużo trudniej jest o czystą wodę. Ludzie biedni stają się jeszcze biedniejsi, a to kobiety i dziewczynki stanowią miażdżącą większość ubogich. Zmiany klimatu powodują tym samym zwiększenie liczby głodujących. Dodatkowo kobiety na całym świecie to ogromna większość samodzielnych/tzw. samotnych rodziców, czyli osób, które w pojedynkę wychowują dzieci. Pogorszenie się sytuacji kobiet oznacza gorszą sytuację ich dzieci. Dlatego w tym roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, zdecydowałyśmy się podjąć tematykę zmian klimatu i ekologii. Porozmawiamy o tym, jak uratować planetę, zmieniając małe codzienne nawyki, porozmawiamy o idei zero waste, nauczymy się przygotowywać wegańskie przekąski. Planujemy również warsztat „Dziewczyny kodują dla planety”.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy przez formularz online: https://forms.gle/v4KKPdpkGQp5xst96

Obchody Międzynarodowego Dnia Dziewczynki to zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

PROGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIEWCZYNKI*
Dziewczyny ratują planetę!

9 października
17:00-19:00: Dziewczyński krąg dla ziemi
Spotkanie, podczas którego stworzymy w naszych głowach przestrzeń na zobaczenie współzależności między Wszystkimi Istotami, porozmawiamy o zmianach klimatu, o problemie zanieczyszczeń wód i powietrza, ale też o naszym kontakcie z Ziemią. Nauczymy się piosenek o ochronie ziemi, zaśpiewamy je razem w kręgu.
Dla kogo: zapraszamy dziewczynki* i kobiety* od 7 lat wzwyż
Prowadzenie: Katarzyna Hromek i Anna Wyjatek
Miejsce: Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy, os. Centrum C 9 (wejście od Al. Andersa)

10 października
Czas na działanie! Akcja: Dziewczyny sprzątają planetę!
14:00-14:30: Przywitanie, wprowadzenie i rozmowa o recyklingu
14:30-17:00: Dziewczyny sprzątają planetę. Córki, mamy, ciocie, babcie biorą w garść worki i sprzątają świat 🙂 jeśli masz czas i ochotę, po prostu przyjdź (brak zapisów)
Dla kogo: zapraszamy dziewczynki* i kobiety* oraz sojuszników, po prostu wszystkich
Prowadzenie: Katarzyna Hromek i Anna Wyjatek
Miejsce: Park wokół Zalewu Nowohuckiego

11 października
09:00-11:00: Jak być less waste?
Prezentacja z pokazem różnych przedmiotów, którymi można zastąpić jednorazowe rzeczy, takie których codziennie używamy i wyrzucamy; mini-warsztat robienia eko kosmetyków.
Dla kogo: zapraszamy dziewczyny* i kobiety* od 9 lat wzwyż
Prowadzenie: Katarzyna Hromek i Anna Wyjatek
Miejsce: Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy, os. Centrum C 9 (wejście od Al. Andersa)

11:30-14:30: Warsztat robienia dziewczyńskich eko koszulek i toreb
Rozmowa o tym, jak ratować planetę nie kupując nowych ubrań. Będziemy malować koszulki, robić szablony, ozdabiać stare ciuchy, tworzyć naszywki i ekotorby. Przynieście ze sobą ubrania, którym chcecie dać drugie życie.
Dla kogo: zapraszamy dziewczynki* i kobiety* od 7 lat wzwyż
Prowadzenie: Katarzyna Hromek i Anna Wyjatek
Miejsce: Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy, os. Centrum C 9 (wejście od Al. Andersa)

16:00-18:00: Dziewczyny kodują dla Planety
Warsztaty z kodowania off i on line. Będziemy eksperymentować, animować postaci, nagrywać własne dźwięki i wspólnymi siłami stworzymy małą grę w środowisku Scratch. Nasz projekt zostanie opublikowany w internecie, by więcej osób mogło się nim cieszyć.

W zajęciach w Krakowie, które poprowadzą wyjątkowe Programistki, może wziąć udział 10 z Was. Będziemy mieć niezbędny sprzęt. Dla osób, które nie mogą pojawić się osobiście, stworzymy możliwość udziału on line. Te osoby muszą mieć komputer z dostępem do internetu. Jako osoba połączona z nami on line masz dwie opcje uczestnictwa: po prostu oglądasz i patrzysz – jak można programować, albo – masz ochotę zrobić swój mini projekt – wtedy potrzebujesz konta w aplikacji Scratch – on line – załóż je sobie przed zajęciami – jeśli chcesz naszego wsparcia w założeniu konta – napisz do nas, umówimy się indywidualne spotkanie przed warsztatem.

Dla kogo: dziewczyny* w wieku 10-15 lat.
Prowadzenie: Ika Graboń, wsparcie organizacyjne: Agata Teutsch
Miejsce: Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy, os. Centrum C 9 (wejście od Al. Andersa)

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na warsztaty obowiązują zapisy.
Zapisz się przez formularz https://forms.gle/v4KKPdpkGQp5xst96, bądź z nami w kontakcie przez fb Dziewczyńskiego Centrum Mocy i fundacji Autonomia oraz stronę www fundacji:
https://www.facebook.com/dziewczynskie.centrum.mocy
https://www.facebook.com/autonomia.fundacja/
https://autonomia.org.pl/

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!