EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Konferencja: Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami
Po lewej stronie cztery kobiety: jedna posługuje się językiem migowym, druga porusza się o białej lasce, trzecia używa chodzika, czwarta przemieszcza się na wózku, w dłoni trzyma flagę. Obok napis: Time's up - solidarnośc przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami.

Rezerwuj czas! Zgłoś się już dziś – nie przegap tego wydarzenia.

20 września 2021, w godzinach 9:00–14:00, fundacja Autonomia wraz z Partnerkami i Ambasadorkami zaprasza na pierwszą ogólnopolską konferencję o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet* z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualnymi, która odbywa się w ramach międzynarodowego projektu „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”.

Konferencja będzie pierwszą od wielu miesięcy, okazją do spotkania na żywo kobiet z niepełnosprawnościami i osób zainteresowanych powstrzymaniem epidemii przemocy wobec dziewcząt* i kobiet*, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, prawami osób z niepełnosprawnościami, działaniami na rzecz emancypacji kobiet*.

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności, osoby już zaangażowane i szukające możliwości zaangażowania, osoby zainteresowane problematyką niepełnosprawności, równości, sprawiedliwości, przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, gender, feminizmu, praw człowieka, intersekcjonalności; osoby działające na „akademii”, w organizacjach pozarządowych, administracji publicznej, mediach, partiach, instytucjach, grupach nieformalnych, kolektywach, osoby studiujące.

W konferencji wezmą udział m.in.:

 • Ambasadorki: aktywistki, ekspertki i trenerki projektu „Nie znaczy nie”, w tym Agnieszka Szeliga (Różowy Orzech przy Akademii Młodych Głuchych), Magdalena Szarota (Feminist Alliance for Rights/Center for Women’s Global Leadership/Inicjatywa Kolektyw Art.6), Ewa Furgał (Fundacja Dziewczyny w Spektrum), Ewa Rutkowska (fundacja Autonomia, trenerka WenDo – samoobrony i asertywności dla dziewczyn* i kobiet*, w  tym z niepełnosprawnościami);
 • Aktywistki organizacji feministycznych i zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, m.in. Agata Teutsch (trenerka empwoermentowa, Autonomia);
 • Osoby reprezentujące instytucje i uczelnie: m.in. prof. Barbara Gąciarz (dziekanka Wydziału Humanistycznego AGH).

W trakcie konferencji odbędzie się premiera pierwszych w Polsce informatorów skierowanych do kobiet* z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwzględniających wyzwania przed jakimi stoją w obszarze przemocy i dyskryminacji pt. „Nie znaczy Nie – przewodniczka dla kobiet z niepełnosprawnościami (i bez niepełnosprawności)”.

Przewodniczka będzie dostępna w PJM, w wersji audio, w formie tekstowej, tekstu łatwego do czytania, a przed końcem roku także w formie animacji video.

Cele konferencji:

 • przedstawienie rezultatów projektu „Nie znaczy nie”, w tym ewaluacji warsztatów WenDo dla kobiet z niepełnosprawnościami oraz premiera pierwszych w Polsce informatorów skierowanych do kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwzględniających wyzwania przed jakimi stoją w obszarze przemocy i dyskryminacji pt. “Nie znaczy Nie – przewodniczka dla kobiet z niepełnosprawnościami (i bez niepełnosprawności)”;
 • wzmocnienie efektywnej współpracy pomiędzy kobietami i środowiskami działającymi w obszarze niepełnosprawności, przeciwdziałania przemocy, praw człowieka, empowermentu dziewczyn* i  kobiet*;
  podniesienie świadomości i wiedzy na temat przemocy wobec kobiet* z niepełnosprawnościami oraz o sposobach jej zapobiegania i przeciwdziałania;
 • uwidocznienie barier w dostępie do systemu sprawiedliwości i pomocy;
 • przypomnienie i wzmocnienie zobowiązań krajowych i międzynarodowych w zakresie ochrony dziewczyn* i kobiet*, w tym z niepełnosprawnościami, przed przemocą;
 • przedstawienie efektywności i różnorodności działań empowermentowych;
 • przedstawienie listy rekomendacji skierowanych do organizacji, instytucji, władz lokalnych i krajowych.

Szczegółowy program wkrótce.

Informacje o konferencji:

Organizatorka: fundacja Autonomia
Współorganizacja: Wydział Humanistyczny AGH

Zgłoszenia:

Liczba miejsc w sali ograniczona! Zgłoś się już dziś za pośrednictwem formularza: https://forms.gle/konferencja.

Jeśli samodzielne uzupełnienie ankiety zgłoszeniowej nie jest możliwe prosimy o kontakt: a.kula@autonomia.org.pl, 515 476 659 (również SMS).

Dostępność: 

Konferencja odbędzie się w Auli Centrum Dydaktyki AGH (budynek U2), ul. Władysława Reymonta 7, 30-059 Kraków – miejsce konferencji jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy i język polski, transkrypcję na żywo i inne (w zależności od zidentyfikowanych potrzeb i możliwości organizatorek). Sala zaopatrzona będzie w pętlę indukcyjną.

Konferencja będzie nagrywana (do późniejszego udostępnienia na kanale YouTube fundacji Autonomia).

Informacja o projekcie:

Projekt „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami” (No means no – preventing violence against women with disabilities) współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach środków DJ Justice and Consumers Komisji Europejskiej, a także Komisję Wspólnoty Francuskiej w Brukseli (COCOF), BNP Paribas, ERA – Equal Rights in Action Fund, Fem Fund oraz Goethe Institute. Realizowany jest w międzynarodowym partnerstwie: Garance ASBL i Agence Wallonne De La Sante, de la Protection Sociale, du Handicap et de la Famille z Belgii, fundację Autonomia z Polski, Faire Face z Francji oraz organizacje z Niemiec: Unvergesslich Weiblich – Selbstbehauptung und Selbstverteidigung von Frauen fur Frauen und Madchenz Giesen, Wendo-Selbstbehauptung und Selbstverteidigung fur Frauen und Madchen z Marburga, Bv Fest – Bundesfachverband Femininistische Selbstbehauptung.

Lokalne partnerki projektu: Inicjatywa Różowy Orzech przy Fundacji Akademia Młodych Głuchych, Inicjatywa Pełnoprawna, Fundacja Kulawa Warszawa.

Ambasadorki projektu: Kamila Albin, Katarzyna Bierzanowska, Ewa Furgał, Maria Reimann, Ewa Rutkowska, Anna Rutz, Izabela Sopalska-Rybak, Magdalena Szarota, Agnieszka Szeliga, Zuzanna Szymańska.

Patronat Honorowy: dr Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Matronaty i Patronaty medialne: Kolektyw Artykuł 6., Czasopismo Instytutu Psychologii Zdrowia “Niebieska Linia”, OKO.press, Rampa – Pokonujemy bariery, Fundacja Kreatywni Niewidzialni, Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych “Nasze sprawy”.

Współpraca: Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Kraków bez Barier

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!