EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Dziewczyńskie Centrum Mocy – jak zacząć? Szkolenie dla kobiet pracujących z dziewczynkami
Trzy dziewczynki leżą na macie gimnastycznej i próbują zrobić fikołki

Fundacja Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy serdecznie zapraszają do udziału w szkoleniu pn. „Dziewczyńskie Centrum Mocy – jak zacząć?”, które odbędzie się w dniach 12–13 września 2020 roku w Krakowie. 

Cieszymy się, że możemy zaprosić na szkolenie, które jest odpowiedzią na napływające do nas zgłoszenia i pytania. 

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.

Głównym celem szkolenia jest skonsolidowanie grupy edukatorek wokół misji edukacji empowermentowej prowadzonej w ramach Dziewczyńskich Centrów Mocy. Będziemy rozmawiać o takiej edukacji na przykładzie Dziewczyńskiego Centrum Mocy, prowadzonego przez Fundację Autonomia od marca 2019 roku, oraz wspólnie planować działania empowermentowe w lokalnych społecznościach, organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, który świętujemy 11 października. Po szkoleniu uczestniczki będą m.in:

 • rozumiały perspektywę płci w edukacji wzmacniającej;
 • umiały diagnozować i odpowiadać na potrzeby konkretnych grup docelowych;
 • umiały wykorzystać w praktyce wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w pracy z dziewczynkami i młodymi kobietami

Zakres tematyczny szkolenia:

 • czym jest edukacja empowermentowa (wzmacniająca) w pracy z dziewczynkami, nastolatkami i młodymi kobietami, 
 • włączanie perspektywy intersekcjonalnej do pracy empowermentowej uwzględnianie potrzeb różnych grup, np. dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet
  z niepełnosprawnościami, pochodzących z mniejszości narodowych i etnicznych, nieheteronormatywnych;
 • Dziewczyńskie Centrum Mocy jako przykład edukacji empowermentowej historia, założenia, ramy organizacyjne i metodologiczne, program, kompetencje osób prowadzących DCM, wyzwania;
 • Międzynarodowy Dzień Dziewczynki jak zorganizować obchody? Różne formy działań empowermentowych w lokalnych społecznościach. 

Każda osoba, która weźmie udział w szkoleniu, zobowiązuje się jednocześnie do  zaplanowania i przeprowadzenia działania empowermentowego w lokalnej społeczności/grupie dziewcząt, z którą pracuje czy działa. Działanie powinno odbyć się ok. 11 października i być wyraźnie powiązane z wartościami DCM i obchodami Międzynarodowego Dnia Dziewczynki. 

Dla kogo jest to szkolenie?

Zależy nam na poszerzeniu grupy osób realizujących działania empowermentowe dla dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet w swoich społecznościach we współpracy z fundacją Autonomia a także zbudowaniu społeczności edukatorek, która będzie mogła wzajemnie się wspierać. Mamy nadzieję, że szkolenie będzie zaczątkiem takiej społeczności. 

Do udziału w szkoleniu zapraszamy kobiety i osoby socjalizowane do roli kobiety* edukatorki, trenerki, nauczycielki, streetoworkerki, działaczki, aktywistki, pracowniczki jednostek samorządowych, w tym Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, osoby, które już działają w lokalnej społeczności lub chcą “coś zrobić”, a jeszcze nie wiedzą, jak zacząć.

Zachęcamy do aplikowania 2-3 osobowe zespoły, którym łatwiej będzie zainicjować działania empowermentowe w środowiskach lokalnych.

Szczególnie zachęcamy także młode kobiety, które są zainteresowane tematyką równościową i chcą działać na rzecz dziewcząt i kobiet, ale jeszcze nie miały okazji brać udziału w tego typu szkoleniu.

Nasza filozofia

Dziewczyńskie Centrum Mocy jest jednym z najważniejszych programów fundacji Autonomia. Dziewczyńskie Centrum Mocy Autonomii to miejsce, w którym każda dziewczynka może bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, pozbywać się poczucia wstydu i bezradności, doceniać swoje ciało, uczyć się jak podejmować decyzje i wyzwania, w jaki sposób przełamywać ograniczenia, jak się organizować i współpracować, a czasem nawet jak bezpiecznie popełniać błędy. Razem z innymi. W realu.

Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy otwarłyśmy w Krakowie w 2019 roku . Doświadczenia związane z jego powstaniem i funkcjonowaniem, poszerzone o wiedzę na temat podobnych inicjatyw w Niemczech, Belgii i USA  wykorzystujemy do stworzenia modelu działalności Dziewczyńskiego Centrum Mocy i wspierania powstawania sieci podobnych miejsc w całej Polsce. 

Dziewczyńskie Centrum Mocy to miejsce:

 • DZIEWCZYŃSKIE – dziewczyny mają wpływ na to, jak wygląda i co się w nim dzieje.
 • WZMACNIAJĄCE/EMPOWERMENTOWE – tu każda może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę, doświadczać skuteczności i wpływu, a także budować porozumienie i solidarność z innymi.
 • ROZWIJAJĄCE – to miejsce rozbudzania ciekawości i rozwijania pasji. BEZPIECZNE – to przestrzeń, w której każda osoba jest szanowana i sprawiedliwie traktowana. 
 • DOSTĘPNE – miejsce, z którego może korzystać każda bez względu na status majątkowy, stopień sprawności. Planujemy naukę Polskiego Języka Migowego dla wszystkich.
 • WSPÓLNE – to centrum społeczności(owe), oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy,  wspierające samoorganizację i ekonomię dzielenia się.

Kto poprowadzi szkolenie?

Agata Teutsch – aktywistka, ekspertka, doradczyni, certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna i antyprzemocowa (WenDo, rekomendacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) oraz superwizorka (certyfikat Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych) i autorka publikacji dot. empowermentu, praw kobiet i edukacji antydyskryminacyjnej. Koncentruje się na wzmacnianiu siły, odwagi, samodzielności myślenia i solidarności kobiet i dziewczynek i innych osób – by miały i mieli moc do wyzwalania się oraz narzędzia do przeciwstawiania się manipulacjom, przemocy i dyskryminacji. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Dziewczyńskich Centrów Mocy oraz autorka modelu operacyjnego DCM, programu edukacyjnego i modelu kompetencyjnego osób prowadzących działania empowermentowe. Współzałożycielka m.in. fundacji Autonomia i Towarzystwa  Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Małgorzata Jonczy-Adamska (Joszka) – psycholożka, trenerka antydyskryminacyjna, pedagożka, od 17 lat związana z różnymi organizacjami i inicjatywami na rzecz kobiet i dziewcząt, członkini zespołu Dziewczyńskiego Centrum Mocy Fundacji Autonomia, członkini założycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Autorka publikacji i scenariuszy zajęć równościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prywatnie mama dziewczynki i chłopca i miłośniczka równościowej literatury dziecięcej. 

Ramy organizacyjne szkolenia

Szkolenie odbędzie się w dniach 12-13 września br. w Krakowie  w fundacji Autonomia (Os. Centrum C 9 w Krakowie). Przestrzeń, wraz z toaletą, jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach i z wózkami/chodzikami.

Szkolenie potrwa 16 godzin w następujących godzinach: 

Sobota, 12 września: 10.00–18.00 (w tym przerwy kawowe i dłuższa przerwa na lunch)
Niedziela, 13 września: 09.00–16.00 (jw.)

Możliwość udziału w całym programie – od początku do końca – jest warunkiem uczestnictwa. Bardzo prosimy o punktualność 🙂 i zaplanowanie sobie czasu na szkolenie we wskazanych godzinach. 

Zapewniamy poczęstunek podczas przerw kawowych i wegański lunch w miejscu szkolenia. 

Niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić kosztów dojazdu i noclegu, ale jeśli ich brak miałby być jedyną przeszkodą dla udziału w szkoleniu, prosimy o taką informację w formularzu zgłoszeniowym. 

Każda Uczestniczka otrzyma certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. 

Po szkoleniach, każda uczestniczka będzie realizować działania w swoich środowiskach lokalnych lub w DCM w Krakowie.

Jak i kiedy się zgłosić?

Aby wziąć udział w szkoleniu należy przesłać uzupełniony formularz zgłoszeniowy w nieprzekraczalnym terminie 24 sierpnia 2020 r. (włącznie). 

Rekrutacja na szkolenie prowadzona jest online. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem:

Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z Zasadami Współpracy: https://autonomia.org.pl/zasady-uczestnictwa-w-szkoleniu-dziewczynskie-centrum-mocy.

Osoby zaproszone do udziału w szkoleniu zostaną o tym poinformowane do 28 sierpnia 2020 roku  drogą mailową (na adresy mailowe podane w formularzach zgłoszeniowych).

W razie braku możliwości samodzielnego uzupełnienia formularzu zgłoszeniowego, lub w razie jakichkolwiek pytań/wątpliwości prosimy o kontakt:

k.kotula@autonomia.org.pl
607-875-268

Szkolenie „Dziewczyńskie Centrum Mocy – jak zacząć? Szkolenie dla kobiet pracujących z dziewczynkami”  realizowane jest w ramach projektu “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” finansowanego przez Komisję Europejską w ramach działania Erasmus +.

Projekt “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” realizowany jest w międzynarodowym partnerstwie ze Stowarzyszeniem Garance ASBL z Brukseli oraz Autonomes Frauenzentrum e.V. z Poczdamu.

Belka z logotypami organizacji zaangażowanych w realizację projektu

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!