Fundacja Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy serdecznie zapraszają do udziału w szkoleniu pn. „Dziewczyńskie Centrum Mocy – jak zacząć?”, które odbędzie się w dniach 12–13 września 2020 roku w Krakowie.
Cieszymy się, że możemy zaprosić na szkolenie, które jest odpowiedzią na napływające do nas zgłoszenia i pytania.
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.
Głównym celem szkolenia jest skonsolidowanie grupy edukatorek wokół misji edukacji empowermentowej prowadzonej w ramach Dziewczyńskich Centrów Mocy. Będziemy rozmawiać o takiej edukacji na przykładzie Dziewczyńskiego Centrum Mocy, prowadzonego przez Fundację Autonomia od marca 2019 roku, oraz wspólnie planować działania empowermentowe w lokalnych społecznościach, organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, który świętujemy 11 października. Po szkoleniu uczestniczki będą m.in:
Zakres tematyczny szkolenia:
Każda osoba, która weźmie udział w szkoleniu, zobowiązuje się jednocześnie do zaplanowania i przeprowadzenia działania empowermentowego w lokalnej społeczności/grupie dziewcząt, z którą pracuje czy działa. Działanie powinno odbyć się ok. 11 października i być wyraźnie powiązane z wartościami DCM i obchodami Międzynarodowego Dnia Dziewczynki.
Dla kogo jest to szkolenie?
Zależy nam na poszerzeniu grupy osób realizujących działania empowermentowe dla dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet w swoich społecznościach we współpracy z fundacją Autonomia a także zbudowaniu społeczności edukatorek, która będzie mogła wzajemnie się wspierać. Mamy nadzieję, że szkolenie będzie zaczątkiem takiej społeczności.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy kobiety i osoby socjalizowane do roli kobiety* – edukatorki, trenerki, nauczycielki, streetoworkerki, działaczki, aktywistki, pracowniczki jednostek samorządowych, w tym Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, osoby, które już działają w lokalnej społeczności lub chcą “coś zrobić”, a jeszcze nie wiedzą, jak zacząć.
Zachęcamy do aplikowania 2-3 osobowe zespoły, którym łatwiej będzie zainicjować działania empowermentowe w środowiskach lokalnych.
Szczególnie zachęcamy także młode kobiety, które są zainteresowane tematyką równościową i chcą działać na rzecz dziewcząt i kobiet, ale jeszcze nie miały okazji brać udziału w tego typu szkoleniu.
Nasza filozofia
Dziewczyńskie Centrum Mocy jest jednym z najważniejszych programów fundacji Autonomia. Dziewczyńskie Centrum Mocy Autonomii to miejsce, w którym każda dziewczynka może bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, pozbywać się poczucia wstydu i bezradności, doceniać swoje ciało, uczyć się jak podejmować decyzje i wyzwania, w jaki sposób przełamywać ograniczenia, jak się organizować i współpracować, a czasem nawet jak bezpiecznie popełniać błędy. Razem z innymi. W realu.
Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy otwarłyśmy w Krakowie w 2019 roku . Doświadczenia związane z jego powstaniem i funkcjonowaniem, poszerzone o wiedzę na temat podobnych inicjatyw w Niemczech, Belgii i USA wykorzystujemy do stworzenia modelu działalności Dziewczyńskiego Centrum Mocy i wspierania powstawania sieci podobnych miejsc w całej Polsce.
Dziewczyńskie Centrum Mocy to miejsce:
Kto poprowadzi szkolenie?
Agata Teutsch – aktywistka, ekspertka, doradczyni, certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna i antyprzemocowa (WenDo, rekomendacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) oraz superwizorka (certyfikat Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych) i autorka publikacji dot. empowermentu, praw kobiet i edukacji antydyskryminacyjnej. Koncentruje się na wzmacnianiu siły, odwagi, samodzielności myślenia i solidarności kobiet i dziewczynek i innych osób – by miały i mieli moc do wyzwalania się oraz narzędzia do przeciwstawiania się manipulacjom, przemocy i dyskryminacji. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Dziewczyńskich Centrów Mocy oraz autorka modelu operacyjnego DCM, programu edukacyjnego i modelu kompetencyjnego osób prowadzących działania empowermentowe. Współzałożycielka m.in. fundacji Autonomia i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Małgorzata Jonczy-Adamska (Joszka) – psycholożka, trenerka antydyskryminacyjna, pedagożka, od 17 lat związana z różnymi organizacjami i inicjatywami na rzecz kobiet i dziewcząt, członkini zespołu Dziewczyńskiego Centrum Mocy Fundacji Autonomia, członkini założycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Autorka publikacji i scenariuszy zajęć równościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prywatnie mama dziewczynki i chłopca i miłośniczka równościowej literatury dziecięcej.
Ramy organizacyjne szkolenia
Szkolenie odbędzie się w dniach 12-13 września br. w Krakowie w fundacji Autonomia (Os. Centrum C 9 w Krakowie). Przestrzeń, wraz z toaletą, jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach i z wózkami/chodzikami.
Szkolenie potrwa 16 godzin w następujących godzinach:
Sobota, 12 września: 10.00–18.00 (w tym przerwy kawowe i dłuższa przerwa na lunch)
Niedziela, 13 września: 09.00–16.00 (jw.)
Możliwość udziału w całym programie – od początku do końca – jest warunkiem uczestnictwa. Bardzo prosimy o punktualność 🙂 i zaplanowanie sobie czasu na szkolenie we wskazanych godzinach.
Zapewniamy poczęstunek podczas przerw kawowych i wegański lunch w miejscu szkolenia.
Niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić kosztów dojazdu i noclegu, ale jeśli ich brak miałby być jedyną przeszkodą dla udziału w szkoleniu, prosimy o taką informację w formularzu zgłoszeniowym.
Każda Uczestniczka otrzyma certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Po szkoleniach, każda uczestniczka będzie realizować działania w swoich środowiskach lokalnych lub w DCM w Krakowie.
Jak i kiedy się zgłosić?
Aby wziąć udział w szkoleniu należy przesłać uzupełniony formularz zgłoszeniowy w nieprzekraczalnym terminie 24 sierpnia 2020 r. (włącznie).
Rekrutacja na szkolenie prowadzona jest online. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: .
Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z Zasadami Współpracy: https://autonomia.org.pl/zasady-uczestnictwa-w-szkoleniu-dziewczynskie-centrum-mocy.
Osoby zaproszone do udziału w szkoleniu zostaną o tym poinformowane do 28 sierpnia 2020 roku drogą mailową (na adresy mailowe podane w formularzach zgłoszeniowych).
W razie braku możliwości samodzielnego uzupełnienia formularzu zgłoszeniowego, lub w razie jakichkolwiek pytań/wątpliwości prosimy o kontakt:
k.kotula@autonomia.org.pl
607-875-268
Szkolenie „Dziewczyńskie Centrum Mocy – jak zacząć? Szkolenie dla kobiet pracujących z dziewczynkami” realizowane jest w ramach projektu “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” finansowanego przez Komisję Europejską w ramach działania Erasmus +.
Projekt “Empowerment education of girls and young woman, through educating youth educators and creating girls center” realizowany jest w międzynarodowym partnerstwie ze Stowarzyszeniem Garance ASBL z Brukseli oraz Autonomes Frauenzentrum e.V. z Poczdamu.
WenDo — це комплексний підхід, на меті якого є надання жінкам* і дівчатам* впевненості у собі, протистояти та стримувати приховані … Czytaj dalej „Warsztat WenDo Bielsko Biała”
Запрошуємо тебе на серію вебінарів з трудового права в Польщі, спеціально для українських жінок. Ці зустрічі допоможуть краще зрозуміти твої … Czytaj dalej „Цикл online-зустрічей на тему трудового права в Польщі”
We wrześniu 2024 roku zapraszamy kobiety* do udziału w warsztatach WenDo, które odbędą się w różnych miastach. WenDo to unikalna … Czytaj dalej „Zapraszamy na warsztaty WenDo we wrześniu/Запрошуємо на WenDo у вересні!”
You can now apply for History Unit’s upcoming workshop in Germany n-ost, Fundacja Autonomia, and Human Constanta launch an open … Czytaj dalej „Open Call: Workshop in Germany about Journalistic Approaches to Queer History”