EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Budując własną przestrzeń. Aktywizm Syryjek z doświadczeniem uchodźstwa

Po dekadzie na uchodźstwie w Libanie Syryjki organizują się, aby wspierać się nawzajem w codziennych wyzwaniach i aktywizmie. Wprowadzają zmiany w domu i rodzinie, stają się punktem odniesienia dla sąsiadek, zakładają kolejne centra dla kobiet. Przestrzenie te stają się bezpiecznym miejscem wspólnego uczenia się i dyskusji, analizowania relacji władzy i nazywania doświadczeń przemocy, odpoczynku od często przytłaczającej rzeczywistości. A to wszystko w kontekście nakładających się opresji, wynikających z autorytaryzmu państwa (pochodzenia i uchodźstwa) oraz rodziny, reżimów granicznych i kryzysów ekonomicznych. O aktywizmie syryjskich kobiet opowiemy na przykładzie 5-letnich badań prowadzonych w Libanie we współpracy z syryjską organizacją feministyczną Women Now for Development.

Prowadząca: Inga Hajdarowicz – doktorka socjologii; w swoich badaniach i działalności podejmuje tematy demokracji uczestniczącej, oddolnej samoorganizacji, ruchów feministycznych i migracji. Uczestniczyła w badaniu i wdrażaniu narzędzi partycypacji, mających na celu zwiększenie wpływu mieszkańców i mieszkanek na procesy decyzyjne w mieście oraz włączenie grup dotychczas wykluczonych we współtworzenie polityk miejskich. Od 2015 roku wykorzystuje podobne metody w działaniach z uchodźcami i uchodźczyniami, m.in. w Serbii, Grecji i Libanie. Jej doktorat dotyczy oddolnych strategii wspierania uchodźczyń na podstawie działań wybranych inicjatyw syryjskich w Libanie. Członkini grupy koordynującej Badaczek i Badaczy na Granicy.

Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim ze wsparciem tłumaczki na język ukraiński.

📝 Obowiązują zapisy

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Więcej o projekcie: autonomia.org.pl/projekty/scf/

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!