Świadkami przemocy domowej wobec kobiet są nie tylko osoby bezpośrednio uczestniczące w dramacie. To też milczące cztery ściany i otaczający sytuację towarzysze codzienności – przedmioty takie jak szczotka do zębów, kuchenna ścierka, buty czy poduszka.
Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) to bardzo osobisty projekt pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet.
Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzają Muzeum Dowodów Rzeczowych o historie kobiet mieszkających w Polsce. Polską edycję wystawy wspierają dwie organizacje, zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet: fundacja Autonomia i fundacja Feminoteka.
Witajcie!
Nazywamy się Laura Stašāne i Jana Jacuka. Mieszkamy w stolicy Łotwy, Rydze, i jesteśmy twórczyniami Muzeum Dowodów Rzeczowych. Jest to wystawa rzeczy i przedmiotów codziennego użytku, które były świadkami przemocy domowej wobec kobiet i które zebrałyśmy z pomocą wielu kobiet z Łotwy. W maju, dzięki zaproszeniu TR Warszawa, będziemy prezentować Muzeum w Warszawie i byłybyśmy zaszczycone, gdybyśmy mogły wzbogacić zbiory muzeum o przedmioty i historie z Polski.
Jeśli jakiś przedmiot kojarzy Wam się z przypadkami przemocy w rodzinie lub w związku – emocjonalnej, fizycznej, seksualnej lub ekonomicznej – przekażcie go nam wraz z Waszą historią, a włączymy go do zbiorów Muzeum. Może to być coś, czego chcecie się pozbyć albo przedmiot, który był elementem aktu przemocy, ale nigdy nie zostałby uznany za dowód przez policję lub sąd, jednak dla Was mówi sam za siebie.
Wierzymy, że mówienie o swoich doświadczeniach jest pierwszym krokiem do uwolnienia się. Milczenie nie jest złotem i to już od bardzo dawna. Każda osoba powinna czuć, że mówienie o przemocy domowej, której doświadczyła (niezależnie od tego, kiedy to się stało) jest akceptowane. Powinniśmy częściej siebie słuchać.
Muzeum Dowodów Rzeczowych będzie działało w prywatnym mieszkaniu w Warszawie w dniach 4-8 maja 2021 r. W ostatnim dniu zapraszamy Was do wzięcia udziału w publicznym czytaniu powierzonych nam historii o przemocy. Czytać je będą osoby, które same doświadczyły przemocy, ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące wsparcie. Poszczególne osoby będą czytać historie, które nadesłały inne kobiety.
Partnerkami polskiej wersji Muzeum są Fundacja Autonomia w Krakowie i Fundacja Feminoteka w Warszawie. Jesteśmy niezwykle podekscytowane i wdzięczne, że możemy współpracować z tymi organizacjami oraz z TR Warszawa przy realizacji tej wystawy.
Muzeum Dowodów Rzeczowych to dla nas bardzo osobisty projekt. Każdy przedmiot i historia jest dla nas niezwykle cenna. Wszystkie historie pozostają anonimowe.
Mamy nadzieję, że się odezwiecie!
Bądźcie silne!
Laura & Jana
Zgłoś przedmiot za pośrednictwem formularza:
https://formfacade.com/muzeum-dowodow-rzeczowych
Więcej informacji o projekcie:
https://trwarszawa.pl/program/muzeum-dowodow-rzeczowych/
Wystawa Muzeum Dowodów Rzeczowych organizowana jest przez TR Warszawa w ramach festiwalu Baltic Transfer* Festival oraz cyklu „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji” w TR Warszawa.
Organizator
Partnerki
???? Запрошуємо жінок* на унікальні безкоштовні тренінги WenDo із самовизначення, асертивності та самозахисту! ???? організовані фондом Autonomia у співпраці з … Czytaj dalej „WenDo – уроки самовизначення, напористості та самозахисту для жінок*”
Zapraszamy kobiety* na unikalne, bezpłatne warsztaty WenDo z samostanowienia, asertywności i samoobrony! organizowane przez fundację Autonomia we współpracy z fundacją … Czytaj dalej „Warsztat WenDo w jezyku polskim Kraków”
WenDo — це комплексний підхід, на меті якого є надання жінкам* і дівчатам* впевненості у собі, протистояти та стримувати приховані … Czytaj dalej „Warsztat WenDo Bielsko Biała”
Запрошуємо тебе на серію вебінарів з трудового права в Польщі, спеціально для українських жінок. Ці зустрічі допоможуть краще зрозуміти твої … Czytaj dalej „Цикл online-зустрічей на тему трудового права в Польщі”
We wrześniu 2024 roku zapraszamy kobiety* do udziału w warsztatach WenDo, które odbędą się w różnych miastach. WenDo to unikalna … Czytaj dalej „Zapraszamy na warsztaty WenDo we wrześniu/Запрошуємо на WenDo у вересні!”