EN | audio
[prisna-google-website-translator]
Autonomia partnerką w Muzeum Dowodów Rzeczowych
Zdjęcie z litewskiej wystawy Muzeum Dowodów Rzeczowych. Przedstawia łazienkę z lustrem, na którym markerem napisane jest świadectwo osoby. Na lustrze numer 47-48. Na umywalce pod lustrem numer 45, przy prostownicy do włosów numer 46.

O projekcie

Świadkami przemocy domowej wobec kobiet są nie tylko osoby bezpośrednio uczestniczące w dramacie. To też milczące cztery ściany i otaczający sytuację towarzysze codzienności – przedmioty takie jak szczotka do zębów, kuchenna ścierka, buty czy poduszka. 

Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) to bardzo osobisty projekt pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet.

Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzają Muzeum Dowodów Rzeczowych o historie kobiet mieszkających w Polsce. Polską edycję wystawy wspierają dwie organizacje, zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet: fundacja Autonomia i fundacja Feminoteka.

Zaproszenie w PJM

Zaproszenie artystek

Witajcie!

Nazywamy się Laura Stašāne i Jana Jacuka. Mieszkamy w stolicy Łotwy, Rydze, i jesteśmy twórczyniami Muzeum Dowodów Rzeczowych. Jest to wystawa rzeczy i przedmiotów codziennego użytku, które były świadkami przemocy domowej wobec kobiet i które zebrałyśmy z pomocą wielu kobiet z Łotwy. W maju, dzięki zaproszeniu TR Warszawa, będziemy prezentować Muzeum w Warszawie i byłybyśmy zaszczycone, gdybyśmy mogły wzbogacić zbiory muzeum o przedmioty i historie z Polski.

Jeśli jakiś przedmiot kojarzy Wam się z przypadkami przemocy w rodzinie lub w związku – emocjonalnej, fizycznej, seksualnej lub ekonomicznej – przekażcie go nam wraz z Waszą historią, a włączymy go do zbiorów Muzeum. Może to być coś, czego chcecie się pozbyć albo przedmiot, który był elementem aktu przemocy, ale nigdy nie zostałby uznany za dowód przez policję lub sąd, jednak dla Was mówi sam za siebie.

Wierzymy, że mówienie o swoich doświadczeniach jest pierwszym krokiem do uwolnienia się. Milczenie nie jest złotem i to już od bardzo dawna. Każda osoba powinna czuć, że mówienie o przemocy domowej, której doświadczyła (niezależnie od tego, kiedy to się stało) jest akceptowane. Powinniśmy częściej siebie słuchać.

Muzeum Dowodów Rzeczowych będzie działało w prywatnym mieszkaniu w Warszawie w dniach 4-8 maja 2021 r. W ostatnim dniu zapraszamy Was do wzięcia udziału w publicznym czytaniu powierzonych nam historii o przemocy. Czytać je będą osoby, które same doświadczyły przemocy, ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące wsparcie. Poszczególne osoby będą czytać historie, które nadesłały inne kobiety.

Partnerkami polskiej wersji Muzeum są Fundacja Autonomia w Krakowie i Fundacja Feminoteka w WarszawieJesteśmy niezwykle podekscytowane i wdzięczne, że możemy współpracować z tymi organizacjami oraz z TR Warszawa przy realizacji tej wystawy.

Muzeum Dowodów Rzeczowych to dla nas bardzo osobisty projekt. Każdy przedmiot i historia jest dla nas niezwykle cenna. Wszystkie historie pozostają anonimowe.

 

Mamy nadzieję, że się odezwiecie!
Bądźcie silne!
Laura & Jana

 

Formularz

Zgłoś przedmiot za pośrednictwem formularza:
https://formfacade.com/muzeum-dowodow-rzeczowych

 

Więcej informacji

Więcej informacji o projekcie:
https://trwarszawa.pl/program/muzeum-dowodow-rzeczowych/

 

Wystawa Muzeum Dowodów Rzeczowych organizowana jest przez TR Warszawa w ramach festiwalu Baltic Transfer* Festival oraz cyklu „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji” w TR Warszawa.

Organizator

Logotyp TR Warszawa

 

Partnerki

Logotyp fundacji Feminoteka

 

 

 

logotyp fundacji Autonomia

Wspieraj lepszą przyszłość dla kobiet i dziewcząt

Dziewczęta i kobiety codziennie potrzebują Twojego wsparcia by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, pieniędzmi i prawami człowieka.

Fundacja Autonomia

Os. Centrum C 9
31-931 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Cicha 7/1
43-300 Bielsko-Biała

e-mail: fundacja@autonomia.org.pl

Tel.: +48 515 47 66 59

 

NIP: 6792948461

REGON: 120535410

KRS: 0000286784

 

Regulamin wpłat 


projekt strony Marianna Wybieralska | programowanie Michał Sepioło

Translate »
Click to listen highlighted text!